Bilim

İklim Krizinin Sonucu: Pekin Olimpiyatları Büsbütün Yapay Karda Düzenleniyor

Londra’daki Loughbough Üniversitesi’nden alınan bir rapora nazaran, bu yılki Pekin Kış Olimpiyatları, sportmenlerin birinci sefer neredeyse büsbütün yapay kar üzerinde yarıştığı birinci olimpiyatlar oluyor. Raporda, “Pekin Oyunları, neredeyse %100 yapay kar üzerinde yapılan birinci Kış Olimpiyatları olarak tarih yazıyor” deniliyor. Olimpiyat organizatörleri, 1,2 milyon metreküp kar oluşturmak için düzinelerce kar üreteci ve yüzlerce kar üfleyici kullanıyor. Fakat bu tarih yazma konusu, pek de olumlu görünmüyor.

Raporda, iklim krizi devam ettikçe, “alçak irtifa eğimlerinden başlayarak ve daha yüksek [rakımlı] tatil yerlerinde baskı ve maliyetleri artırarak” bunun muhtemelen bir norm haline geleceği belirtildi.

Fakat raporun muharrirleri, yapay kar üretmenin yüksek bir çevresel maliyete sahip olduğunu belirtiyor: “Yenilenebilir kaynaklarla desteklense bile, hem maliyetli hem de su kaynakları üzerinde değerli bir kayıp olabilecek büyük ölçüde güce gereksinim var.” Ayrıyeten sportmenler, yapay yerlerin daha az inançlı olduğu belirtiliyor.

Estonyalı biatlon atleti Johanna Taliharm Ocak ayında Associated Press ile yaptığı görüşmede, “Yapay kar daha buzlu, bu nedenle daha süratli ve daha tehlikeli. Ayrıyeten, kabarık bir kar yığını yerine kayalık ve çamurlu sert bir taban olan parkurun dışına düşerseniz daha fazla acı veriyor” demişti.

ABD kadrosu kros kayağı koçu Chris Grover ise,  yapay kara inmenin “beton üzerine düşmek üzere hissettirebileceğini” söylüyor.

Yapay kar, doğal olarak gerçek kardan çok farklı. Daha çok, makineler tarafından parçalanan ve donan su damlacıklarından yapılmış, sıkıca paketlenmiş bir sulu kar olarak tanımlanabilir.

Pekin Oyunları’ndaki hür tarz, kros, kayakla atlama ve biatlon dahil olmak üzere birçok kayak ve snowboard aktifliği Pekin’in yaklaşık 110 mil kuzeybatısındaki Zhangjiakou’da gerçekleşiyor. Bobsled, kızak ve Alp disiplini aktiflikleri, Olimpiyat atletlerinin köyünün de bulunduğu Pekin kent merkezine yaklaşık 45 mil uzaklıktaki dağlık bir bölge olan Yanqing’de yapılıyor. Pekin’in merkezindeki Capital Kapalı Stadı’nda buz pateni ve birkaç ek kar aktifliği düzenleniyor.

2026 Kış Oyunları’nın Milano’da yapılması planlanıyor. Yapay kar oluşturmak için ülkü şartlar, gerçek sıcaklık ve havadaki nem ölçüsünün birleşimini temsil eden yaklaşık 20 Fahrenheit’lik bir “yaş termometre sıcaklığı” halinde tanım ediliyor. Lakin Milano’da sıcaklıklar nadiren bu kadar düşük oluyor.

2022 Kış Olimpiyatları’nın açılış merasimlerinin 4 Şubat’ta Pekin’de yapıldı; oyunların 20 Şubat’ta sona ermesi planlanıyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu