BilimTeknoloji

Aston Martin, 697 beygirlik canavarı DBX707’yi tanıttı: “En güçlü lüks SUV”

Aston Martin, bir müddettir yayınladığı resmi ipuçlarının akabinde DBX707 olarak isimlendirilen performanslı SUV modelinin örtüsünü kaldırdı. Yeni model, Aston Martin DBX ailesinin amiral gemisi olarak karşımızda.

Daha fazla güç ve performans

Yeni 2022 Aston Martin DBX707, özel olarak ayarlanmış çift turbo V8 motordan 697 beygir güç almayı başarıyor. Bununla birlikte aracın performansında yeni ıslak kavramalı şanzıman ve şasi güncellemeleri de büyük değer taşıyor. Kozmetik taraftaki güncellemelerin ise aracı çok daha agresif hale getirdiğini söylemek mümkün.

Kaputun altındaki AMG kaynaklı 4.0 litre V8 ünite, Aston Martin mühendisleri tarafından elden geçirilmiş ve sonuç olarak 697 beygir güç ve 900 Nm tork üzere etkileyici bedeller elde edilmiş. Bu da tekrar V8’den güç alan stok DBX’e nazaran 155 beygir güç ve 200 Nm tork artışı manasına geliyor. Ayrıyeten DBX707’yi Lamborghini Urus ve Bentley Bentayga Speed üzere rakiplerinden daha güçlü yapıyor.

3.2 sn 0-100 km/s ve 310 km/s azami sürat

Üstte da belirttiğimiz üzere 2022 Aston Martin DBX707’de yeni 9 ileri ıslak kavramalı şanzıman vazife yapıyor. Bu da tork konvertörlü şanzımana sahip DBX’e nazaran daha süratli vites geçişleri sağlıyor. Elden geçirilen dört tekerlekten çekiş sistemi ve sonlu kaydırmalı diferansiyelin de listede olduğu araç, 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 3.2 saniyede tamamlıyor. 310 km/s’lik azami suratı da DBX707’yi rakiplerinin önüne geçiriyor.

Şasi tarafında da standart DBX’e nazaran iyileştirmeler mevcut. Bu iyileştirmeler ortasında sasyabileceğimiz adaptif üç körüklü havalı süspansiyon sistemine yeni amortisör valfi, tekrar kalibre edilmiş yaylar, direksiyon sistemi ve elektronik sistemler eşlik ediyor. Önde 420 mm, artta 390 mm olan karbon seramik diskler ve altı pistonlu kaliperler de fren sisteminin daha yeterli çalışmasından sorumlu.

Agresif tasarım

Dış dizaynında yeni hava girişleri ve LED gündüz farlarıyla çevrili daha büyük ızgara ve daha büyük bir ön splitter ile gelen DBX707’de, yan eteklerdeki kanatçıklar, art spoyler ve dörtlü egzoz çıkışına konut sahipliği yapan F1 tarzı difüzör üzere ayrıntılar da aerodinamik özelliği artırıyor. Aracın dışındaki parlak siyah ayrıntılar karbon fiber olarak da tercih edilebiliyor. 22 inçlik jantların standart olduğu araçta 23 inçlik dövme alaşım jantlar da opsiyon olarak sunuluyor.

Yeni Aston Martin DBX707’nin birinci müşteri teslimatları 2022’nin ikinci çeyreğine planlanmış. Başlangıç fiyatı ise ABD pazarı için 232 bin dolar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Aston Martin, 697 beygirlik canavarı DBX707’yi tanıttı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu