BilimTeknoloji

Türkiye’de elektrikli araç sayısının 2 milyona ulaşmasıyla petrolde 2.5 milyar dolar tasarruf sağlanabilir

Dünya genelinde elektrikli araç kullanımı giderek artıyor. Çin, Avrupa ve ABD bu alanda öne çıkarken, Türkiye’deki geçiş süreci şimdi emekleme etabında diyebiliriz. Elbette bunda yüksek fiyatların ve altyapı eksikliğinin hissesi büyük.

Pekala durum şu an bu türlü lakin gelecekte nasıl olacak? Bu hususta öngörülerini paylaşan Sabancı Üniversitesi İstanbul Milletlerarası Güç ve İklim Merkezi (IICEC), yavaş büyüme ve süratli büyüme olmak üzere iki farklı senaryo hazırlamış.

Yavaş büyüme senaryosuna nazaran 2030 yılında Türkiye’deki elektrikli araç parkı 930 bin adede ulaşabilir. Tıpkı senaryoda elektrikli araçların (otomobil ve hafif ticari) yeni satışlardaki pazar hissesi da yüzde 16 düzeyini görebilir.

Süratli büyüme senaryosunda ise 2030 yılında elektrikli araç parkının 2 milyon adet olması mümkün. Bu senaryoda elektrikli araçların yeni satışlardaki pazar hissesi da yüzde 35 olarak öngörülüyor. Bu da 2030 yılında satılan her üç araçtan birinin elektrikli olacağı manasına geliyor.

Yüksek büyüme senaryosunda elektrikli araçlardan kaynaklanan yıllık yaklaşık 6 teravatsaatlik elektrik talebinin 1,3 milyar dolar yatırımla yenilenebilir kaynaklardan karşılanabileceği öngörülüyor. Bu yatırımın gerçekleşmesiyle petrol ithalatında 2030’a kadar 2,5 milyar dolar tasarruf edilebileceği hesaplanıyor.

Raporda, karayolu ulaşımından kaynaklı sera gazı emisyonlarının, elektrifikasyonun gerçekleşmediği durumda 2020-2030 periyodunda dörtte bir oranında artacağı belirtiliyor. Yüksek Büyüme Senaryosu’nda ise 2030’a kadar sera gazı emisyonlarının 10 milyon ton karbondioksit muadili azaltılabileceği hesaplanıyor. Bu da kesimin mevcut emisyonlarının yüzde 13’üne denk geliyor.

Elbette üstteki kıymetler optimist senaryoda karşımıza çıkıyor. Bu dönüşümün sürdürülebilirlik ve yeşil güç yoluyla yapılması büyük değer taşıyor. Öte yandan pek çok ülkede teşvikler sunulurken bizde elektrikli araçlardan vergi alınması ve altyapı yetersizliği üzere mevzular bu duruma gölge düşürüyor.

Ayrıyeten yeni yılda yapılan büyük elektrik artırımı da zati ülkemizde yaygınlaşamayan elektrikli araçlara bakışı değiştiren ayrıntılardan oldu. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu