BilimTeknoloji

Tesla Model 3, 2021’de Avrupa’da en çok satılan elektrikli araç olmaya çok yakın

Tesla Model 3

Pazar araştırma şirketi Jato Dynamics’in bilgilerine nazaran Tesla Model 3, 2021’de Avrupa’nın en çok satan elektrikli aracı olacak üzere görünüyor. Çünkü satış sayılarına bakıldığında en yakın rakibi hayli geride.

Eldeki datalara nazaran, 2021’in Ocak-Kasım devrinde Avrupa’da 113.397 adet Tesla Model 3 satıldı. Bu da geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 84 artış manasına geliyor.

Volkswagen ID.3, 63.109 adetle kompakt elektrikli sedanın en yakın rakibi konumunda. ID.3’te satışlarını geçen yıla nazaran yüzde 125 artırmış olsa da genel olarak Model 3’ün yarısından biraz daha fazla satılabilmiş.

Üçüncü sırada 60.551 adetle Renault Zoe geliyor. 2020’de Avrupa’nın en çok satan elektrikli aracı olan kompakt model, 2021’in Ocak-Kasım periyodunda geçen yıla nazaran yüzde 27 düşüş yaşamış. Öte yandan ID.3 ve Zoe’nin satış sayıları birbirine epeyce yakın. Aralık ayında işler değişebilir.

Volkswagen ID.3

Kestirimlere nazaran Tesla, 2021 yılını 170.000 adet civarında satışla kapatacak. Bu sayıya yılın ikinci yarısından itibaren Çin’den getirilen Tesla Model Y satışları da dahil. Bu ortada Model Y, geçtiğimiz ay satışlarda Volkswagen ID.3 ve ID.4’ü geride bırakarak Avrupa pazarındaki tezini da kanıtladı.

Grub bazında ise Volkswagen, Audi, Skoda, Porsche ve Cupra markalarıyla toplamda 300.000 adet civarında satış yapacağı kestirim edilen Volkswagen Kümesi’nin pazarı domine etmesi bekleniyor.

Uzmanlara nazaran tüm işaretler Tesla’nın ikinci, Stellantis’in de üçüncü sırada yer alacağını gösteriyor. Renault-Nissan ise yeni Dacia Spring’in de yardımıyla yılı dördüncü sırada kapatacak.

Tesla Model 3, 2019 yılında da Avrupa’da en çok satılan elektrikli araç olmuştu. Bu yılın eylül ayında da Volkswagen Golf ve Renault Clio üzere tanınan modelleri bile geride bırakmış ve toplam satışlarda liderliğe oturan birinci elektrikli araç olma muvaffakiyetini göstermişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu