Teknoloji

Apple’dan sanal gerçeklik gözlüğü için kritik adım

Son yıllarda aslında teknoloji şirketlerinin amaçları ortasına kattığı sanal gerçeklik, son birkaç ayda daha da ciddileşti. Metaverse teknolojisinin, sanal gerçekliğin ne kadar gerekli olduğunu hatırlattığından olacaktır ki Apple da nihayet bir adım attı. Geliştirildiği uzun müddettir söylenen sanal gerçeklik gözlüğü için Meta’nın AR bağlantı yöneticisi işe alındı.

Apple, Meta’nın AR yöneticisini işe aldı

Apple’ın sanal gerçeklikle ilgili nasıl adımlar atacağı yıllardır merak ediliyor. iPhone’lara gelen yeni donanımlar sayesinde Apple AR kütüphanesi genişlemiş ve kullanıcıların bu teknolojiyi ucundan da olsa tutması mümkün olmuştu. Daha gerçek tecrübeler için gerekli olan sanal gerçeklik başlığının geliştirildiği söylentilerini epeydir duyuyoruz. Bu söylentilerle ilgili değerli bir gelişme yaşandı. Eski ismi Facebook olan Meta’nın AR Bağlantı Yöneticisi, artık Apple’ın saflarındaki benzeri bir konum için çalışacak.

VR yahut AR maksadına hizmet edecek olan sanal gerçeklik başlığının 2022 yılı içerisinde piyasaya sürüleceğini söyleyen pek çok dedikodu var. Bloomberg’den Mark Gurman’ın bu hafta yayınladığı bültene nazaran Apple, AR teknolojisine artık donanım alanında da yatırım yapmak istiyor. Şirketin bugüne kadar Apple AR ismi altında yayınladığı yazılımlarını görmüştü. Gurman’a nazaran artık donanım kısmına da yük verilecek, bu yükün birinci meyvesi ise bu sene piyasaya sürülecek Apple sanal gerçeklik başlığı olacak.

Kelam konusu eseri bir başlık olarak tanımlamak size yabancı gelmesin, yıllardır hayatımızda olan sanal gerçeklik gözlüklerinden bahsediyoruz. Bu tanıdık teknoloji hakkında bizi heyecanlandıran ise Apple’ın bu teknoloji ile nasıl bir tecrübe yaratacağı. Aslında sanal gerçeklik gözlükleri her yerde ve bizimle olmaya devam edecekler. Apple’ın halihazırda güçlü bir ekosistemi var ve bunun sanal tecrübe ile nasıl sonuç vereceğini merak ediyoruz.

Sizin Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğüne karşı beklentileriniz var mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu