BilimTeknoloji

Otomotivde talep aşikâr: “ÖTV matrahları güncellenmeli”

Kurdaki yükselişin tesiriyle arka arda zamlanan araba fiyatları son günlerde biraz düşse de hala yüksek seyrediyor. Fiyat listelerine baktığımızda yüzde 50’lik ÖTV dilimine giren 1 yahut 2 modelin kaldığını görüyoruz. 2022 yılını kıymetlendiren kesim temsilcileri, “ÖTV matrah düzenlemesi gelmeli” diyor.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) İdare Heyeti Lideri Turgay Mersin, üretim ve tedarikten kaynaklanan problemler, arz-talep istikrarının bozulması, kur hareketliliği ve faizlerin yıl sonu kapanışına tesir eden faktörler olarak 2021 boyunca dalın karşısına çıktığını kaydetti.

2021’in toplam satışlar açısından geçen yılın altında yahut geçen yıla çok yakın düzeylerde kapanacağını düşündüklerini söz eden Mersin, “Yıla başlarken 1 milyon adede hakikat bir yürüyüşümüz vardı fakat kasım sonu prestijiyle pazar 675 bin civarında gerçekleşti. Geçen seneyi yakalamak ve geçmek için 100 bin adet daha satılması gerekiyor. Lakin tedarikte yaşanan meseleler nedeniyle bu sayıya ulaşmak güç görünüyor.” dedi.

Mersin, artan fiyatlar nedeniyle satılan araçların yüzde 90-95’inin yüzde 80’lik ÖTV dilimine girdiğini, bu nedenle süratli bir biçimde ÖTV matrahlarının güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt da salgının tesiriyle yaşanan ve hala devam eden çip krizinin, küresel çapta üretim yapan bütün bölümleri etkilediği üzere otomotivi de direkt etkilediğini tabir etti.

Bozkurt, “Çip krizi aşılır ve ÖTV baremleri gerektiği vakitlerde gecikmeden güncellenirse 2022’deki satışların 2021 yılı ile birebir düzeylerde olacağını öngörüyorum. Bunun yanında kurlar, faiz düzeyi de çok belirleyici öge olarak karşımıza çıkıyor. Kurun, enflasyonun ya da faiz oranlarının yüksekliğinden fazla öngörülebilir olması da gerekiyor.” tabirlerine yer verdi.

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş da, “Yeni yılda ÖTV matrah dilimlerinde yapılacak bir güncelleme, yükselen kurların getirdiği maliyet yükünün vergiyle birlikte tüketiciye yansımasının önüne geçecektir. Böylelikle bölüm nefes alırken, yüzde 45 ve 50’lik ÖTV diliminde daha fazla modelin yer almasıyla tüketiciler için seçenekler artacak.

Genel olarak ünite araç başına artan vergi yerine, büyüyen piyasadan toplanacak vergi geliri artışına yönelik bir düzenlemenin daha yerinde olacağına inanıyoruz. Ayrıyeten, vergi sistemimiz, sürdürülebilirlik kriterleri açısından etrafa ziyanı daha az olan araçların vergi açısından da daha uygun olacağı bir yapıya dönüşmeli.” sözlerini kullandı.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer de 2021’in sektörde yaşanan çip krizi ve ham husus fiyatlarındaki yükselişler nedeniyle arzı giderek azalan, üretimi global çapta düşen, oynak kurlar ve ÖTV matrah hudutları nedeniyle fiyatlamada zorluklar yaşanan bir yıl olarak hatırlanacağını söz etti.

Kılıçer, “Otomotiv kesimindeki hacim artışı için öncelikle iktisatta istikrar ortamı ve öngörülebilirlik çok kıymetli. Tüketicilerin arabaya ulaşmasını artırmak için fiyat istikrarının sağlanması, taşıt kredisine erişim, faiz oranları ve ÖTV matrah düzenlenmesi üzere şartların da uygunlaştırılması gerek.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu