Donanım

Windows 12 sistem ihtiyaçları nasıl olacak? Yavaş yavaş ortaya çıkıyor!

Windows 11’in hala birkaç Moment güncellemesi (Moment 3 ve Moment 4) alması bekleniyor olsa da, görünüşe nazaran Microsoft şimdiden yeni kuşak Windows 12’ye (“Next Valley” ismiyle anılıyor) hakikat istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. Kıdemli yönetici Panos Panay, yeni kuşak Windows 12’nin bulut dayanaklı ve yapay zeka odaklı tecrübelerin bir karışımı olacağını ve Microsoft’un yavaş yavaş bu tarafta gerçek ilerleme kaydettiğini açıkladı. Şirket, güvenlik açısından geçmişte istismar edilen MSDT ve VBScript üzere eski bileşenlerden de vazgeçiyor.

Microsoft’un üç yıllık sürüm döngüsüne geri döndüğü düşünülüyor ve bu durumda, Next Valley yahut Windows 12 muhtemelen 2024’ün ikinci yarısında genel kullanıma sunulabilir.

Windows 12 sistem gereksinimleri

Windows 12 ile ilgili en ilgi alımlı bahislerden birinin sistem ihtiyaçları olduğu rahatlıkla iddia edilebilir. Microsoft, sadece birkaç yıllık CPU’ları uyumsuz olarak kabul ettiğinden, Windows 11 ihtiyaçları genel olarak çok katı görülüyordu. Son söylentiler, Intel’in 14. Jenerasyon Meteor Lake-S masaüstü işlemcilerinin Windows 12 takviyesiyle sunulacağını sav ediyor. Lakin, şu ana kadar karşımıza çıkan ispatlar, Meteor Lake ve Next Valley için beklenen çıkış tarihleri eşleşmediği için bunun pek mümkün olmadığını öneriyor. Ayrıyeten şu anda Meteor Lake-S’den neredeyse hiç iz görmemiş olmamız, işlemci ihtiyaçlarının muhtemelen şimdi katılaşmadığını gösteriyor.

Alman satış noktası Deskmodder, Güvenilir Platform Modülü (TPM) üzere birtakım ihtiyaçlar açısından güvenlik kripto işlemcisi için sürüm ihtiyacının Windows 11 ile tıpkı olacağını (TPM 2.0) argüman ediyor. Enteresan bir biçimde Microsoft, kısa bir mühlet evvelki Insider derlemesinde SHA-3 takviyesini başlattı.

Ayrıca asgarî RAM ihtiyacı de 8 GB’a çıkabilir.

Raporda belirtilene nazaran, Next Valley (Windows 12) için sistem ihtiyaçları desteklenen bir işlemci (henüz belirlenmemiş olabilir), TPM 2.0 (ilk olarak Ryzen 6000 mobile CPU’lar ile sunulan Pluton zarurî olmayabilir) ve 8GB RAM olacak üzere gözüküyor.

Gerekli disk alanı için şimdi bir bilgi bulunmasa da, Microsoft, ReFS yükleme seçeneği sunabilir üzere gözüküyor. Hatta şirketin kısa bir müddet evvel ReFS sürümünü güncellediği düşünülürse, bu alanda âlâ bir ilerleme kaydettiği varsayım edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu