Donanım

AMD AM5 soketi kıymetli bir detayla geliyor

AMD’nin merakla beklenen Zen4 çekirdek mimarisi ve onu temel alan Ryzen 7000 serisi AMD5 soketi ile gelecek. AMD’nin açıklamaları ve ortaya çıkan bilgiler AM5 soketi ile birlikte birtakım değerli değişikliklerin yaşanacağını gösteriyor. 

AM5 soketi neler sunacak?

Ryzen 7000 serisine mesken sahipliği yapacak AM5 soketinin yuva sistemi kimi sızıntılar ile ortaya çıktı. Aslında geçen yıl Gigabyte sunucularının hacklenmesi ile sızdırılan EPYC Zen4 işlemcilerinin soket dizaynına çok benziyor. 

AM5 tasarımı evvelki soket dizaynlarından farklı olarak işlemciye entegre pinler yerine (PGA), yuvaya entegre edilen pinler (LGA) kullanıyor. Intel de Pentium 4 işlemcilerden bu yana LGA soket dizaynlarına yer vermekteydi. 

Bununla birlikte AM5 soket dizaynının değerli bir farkı var. LGA soketi yalnızca anakarta tutturulmuş değil, ayrıyeten soket tutma düzeneğine da 4 vida ile tutturulmuş. Böylelikle 4 ek yük noktası mekanik gerilimi dağıtarak kartın yahut işlemcinin bükülmesinin önüne geçiyor. Intel tarafında LGA dizaynlarının birtakım bükülme sorunlarına neden olduğu daha evvel gündeme gelmişti. 

AM5 soketi ayrıyeten AM4 soğutuculara da uyumlu olacak. Eşsiz hale sahip entegre ısı dağıtıcı üzere birtakım yeniliklerle AM4 işlemci paketinin boyutları ile AM5 işlemci paketlerinin boyutları tıpkı tutulmuş. Bu da öteki değerli bir gelişme olarak gösteriliyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu