Bilim

Uzayı çöplüğe çevirmekle suçlanan Elon Musk argümanları yanıtladı

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in uzaydan internet projesi Starlink tenkitlerin amacında. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Lideri Josef Aschbacher, uzayda 1900’den fazla uydusu bulunan Starlink’in büyümesine dikkat çekerek dünyadaki etkin uyduların yarısının Musk’a ilişkin olduğunu söyledi. Aschbacher, bu durumun ona uzayda kural koyma yetkisi verdiğini belirtti.

Bir diğer açıklama ise Çin’den geldi. Pekin idaresi, SpaceX CEO’sunun fikirsizce davrandığını argüman etti ve uzayı çöplüğe çevirdiğini savundu. Ayrıyeten Musk’ı Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi‘ne şikayet etti. Bütün bu savlara Financial Times ile yaptığı röportajda karşılık veren ünlü iş insanı, suçlamaları reddetti.

Elon Musk: “Kimseyi engellemiyoruz”

SpaceX CEO’su, Starlink projesi kapsamında gönderilen uyduların uzayı çöplüğe çevirdiği istikametindeki tenkitlere yanıt verdi. Argüman edilenin bilakis uyduların uzayda fazla yer kaplamadığını vurgulayan Elon Musk, “Uzay son derece muazzam ve uydular çok küçük. Birkaç bin uydu hiçbir şey değildir.” tabirlerini kullandı.

Elon Musk, Starlink projesinin rakiplerin uzay bölümüne girmesini engellediği tenkitlerine de değindi. Dünya’nın yörüngesinde uydular için kâfi alan olduğunu söyleyen milyarder, “Bu, diğerlerini rastgele bir formda engellediğimiz bir durum değil. Kimsenin bir şey yapmasını engellemedik ve engellemeyi de düşünmüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Çin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada SpaceX’in fırlattığı Starlink uydularının uzay istasyonuna çarpmasını önlemek için ‘çarpışma denetim önlemleri‘ uygulamak durumunda kaldığını söyledi. Bu nedenle şirketi Birleşmiş Milletler’e şikayet etti. Mevzuya ait BM’den rastgele bir karşılık gelmedi.

SpaceX’in uydu filosu genişliyor

SpaceX şu ana kadar Starlink projesi için uzaya 2000’e yakın uydu fırlattı. Şirket bu sayıyı misliyle artırarak daha fazla fırlatmayı hedefliyor. Haziran ayında gerçekleşen Taşınabilir Dünya Kongresi’nde bir konuşma yapan Musk, Starlink’in 70 binden fazla müşterisi olduğunu söyledi. Ayrıyeten önümüzdeki 12 ay içerisindeyse kullanıcı sayısının 500 bine ulaşmasını beklediğini belirtti.

Uzaydan internet hizmeti şu anda Kanada, İngiltere, Almanya, Yeni Zelanda, Avustralya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, İrlanda, İsviçre, Portekiz, Şili, Polonya , İtalya, Çek Cumhuriyeti, Meksika, İsveç ve Hırvatistan’da faaliyet gösteriyor. Starlink’in 2022 yılında Türkiye pazarında hizmet vermeye başlayacağı iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu