Mobil

Akıllı telefon pazarı rekor büyüdü

Apple’ın ve Çinli markaların değerli atakları ile 2021 yılı akıllı telefon pazarı ismine epey verimli geçti. Samsung’un eski günlerini aradığı pazarda 2017 yılından bu yana en yüksek yıllık artış elde edildi. En yüksek artış ise Xiaomi’de.

Pazarda rekor büyüme

Yapılan pazar araştırmasına nazaran 2021 yılında akıllı telefon pazarı yüzde 4 büyüme gerçekleştirdi. 2017 yılından bu yana pazar daima bir düşüş içerisindeydi. Toplamda 1.39 milyar akıllı telefon satıldığı varsayım ediliyor. 

Pazar başkanı Samsung yüzde altı büyüdü ve 270 milyon akıllı telefon sattı fakat eski günlerinden çok uzak. Apple ise yüzde 18 büyüme ile 237 milyon telefon sattı ve kendi rekorunu kırdı. En büyük artışı ise yüzde 31 ile Xiaomi gerçekleştirdi ve 190 milyon telefon sattı. 

Ülke açısından pazarda önder Çin ve tepede 3 firması mevcut. Güney Kore ve ABD ise onu takip ediyor. Bir devrin yıldızları LG, Nokia, Huawei üzere firmaları artık tepede görmek pek mümkün değil. Global çip krizinin gevşemesi ile birlikte bu yıl yeni rekorlar görebiliriz.  
 

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Akıllı telefon pazarı büyüyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu