Mobil

Xiaomi, 2025’e kadar dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmak istiyor!

Xiaomi, bugün düzenlediği aktiflikle birlikte MIUI 13, Xiaomi 12 serisi telefonlar, akıllı saat ve kulaklıklarını tanıttı. Fakat şirketin CEO’su ve kurucusu Lei Jun, şirketin gelecek planlarını duyurmak için sahneye çıkarken, bu konferansta açıklanan tek şeyin teknolojik eserler olmayacağını gösterdi.

Xiaomi, tepeyi hedefliyor!

Bu yılın başlarında Xiaomi, toplam global sevkiyat hacminde Apple’ı kısa müddetliğine geride bırakarak onu bir müddetliğine dünyanın en büyük 2. akıllı telefon üreticisi haline getirdi. Bugün ise şirketin CEO’su Lei Jun, akıllı telefon sanayisindeki global liderliği üstlenmeyi ve önümüzdeki üç yıl içinde bir numaralı akıllı telefon markası olmayı planladığını duyurdu.


Aktiflikte tanıtılan Xiaomi 12

Emsal bir açıklama, Kasım ayının başlarında, Xiaomi Group Çin’in Kıdemli Lider Yardımcısı ve Redmi Genel Müdürü Lu Weibning tarafından Weibo’da Xiaomi’nin gelecekteki amaçlarını açıklayan bir paylaşımda yapılmıştı. Weibing, şirketin kurucusu Jun’un 2025 yılına kadar dünyada Xiaomi akıllı telefonların 1 numaralı satışı gayesini ortaya koyduğunu açıklamıştı. Lakin bunu başarmak için evvel Çin pazarındaki satışları artırmaya odaklanacaklar.

Çin’deki akıllı telefon satışlarının yüzde 70’i fizikî mağazalar aracılığıyla yapıldığından, Xiaomi önümüzdeki üç yıl içinde fizikî satış noktalarını 30 bine çıkarmayı planlıyor. Ayrıyeten şirket, global olarak akıllı telefon satışının hükümdarı olmayı planladığı için, bilhassa tek bir markayı geçmeyi (Apple) hedeflemeyecek. Her alanda tüm markalarla rekabet edebilecek eserleri üretmeye odaklanacak.


Mi Store

Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun tarafından yapılan duyuru, akıllı telefon pazarında nasıl global hakimiyet elde etmeyi planladıklarına dair kimi soruları da beraberinde gündeme getirdi. Zira son vakitlerde şirketi devamlı olarak Apple’ın çabucak ardında, listenin 3.lük koltuğunda otururken görüyoruz.

Bununla birlikte, Samsung’un hala iki marka üzerinde de hayli büyük bir üstünlüğü var. Xiaomi, kendisi için belirlediği bu gayeye ulaşmayı planlıyorsa, Koreli üreticinin son devirde kaybettiği Avrupa pazarındaki pozisyonunu devralmak istediğini görebiliriz. Ayrıyeten, ABD tarafından uygulanan yasaklar nedeniyle Huawei’nin kaybettiği pazar hissesini ele geçirmek içinde büyük bir fırsat önünde duruyor.

Xiaomi’nin önümüzdeki üç yıl içinde bu zorluğun üstesinden gelip gelemeyeceğini ve gayelerine ne kadar yaklaşabildiğini daima birlikte bekleyip göreceğiz. Ancak nitekim de bu yolda şu an için büyük bir avantaja sahip olduğu açıkça görülebiliyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu