Mobil

8 Gen 1’li Galaxy S22 serisinde Türkiye ihtimali

Samsung, gecikmeden sonra uzun müddettir beklenen Exynos 2200 işlemcisini tanıttı. Firmanın bu tanıtımda geçtiğimiz yıllardan farklı olarak çekirdek suratlarını açıklamamış olması ise başları karıştırdı. Tüm bunların yanında Exynos 2200 hakkında spekülasyonlar devam ediyor. Buna nazaran işlemcinin çok daha az bölgede karşımıza çıkma ihtimali var. Bu manada Snapdragon 8 Gen 1 işlemcili Galaxy S22 serisi için Türkiye ihtimali doğdu.

Galaxy S22 serisi daha fazla bölgede Snapdragon 8 Gen 1 kullanabilir

Aslında bu sav birinci sefer ortaya atılmadı. Daha evvel de Ice Universe, Twitter paylaşımlarında Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinin Kuzey Amerika, Çin ve Japonya dışına da çıkabileceğini argüman etmişti. Samsung hakkında sızıntılar yapan Dohyun Kim isimli Twitter hesabı, bu manada bir liste paylaştı.

Listeye bakılırsa Samsung, Avrupa bölgesine Exynos işlemciyi sunmanın peşinde. Bu manada Türkiye’nin durumu ise biraz karışık. Her ne kadar yönetimsel manada Türkiye Orta Doğu pazarına bağlı olsa da, şirketler pazarlama açısından Avrupa bölgesine nazaran de stratejiler oluşturabiliyor. Bu manada şayet sızdırılan liste doğruysa Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisi yer alan S22 serisinin Türkiye pazarına çıkma ihtimali de var.

Samsung S22 serisinin bu yıl da Ocak ayında tanıtılması beklentiler ortasındaydı. Fakat işlemci tarafında yaşanan gecikmeler Galaxy Unpacked 2022 lansmanını 8 Şubat tarihine kadar erteledi. Bu erteleme sonrası ise kimi kaynaklar, Exynos 2200 işlemcisi hakkında iptal edildiğine varan tezler ortaya attı. İşlemcinin tanıtılması bu tezleri ortadan kaldırsa da bu tanıtımda çekirdeklerin sayısı ve isimleri dışında teknik bilgi paylaşılmadı.


Galaxy S22 Ultra tasarımı ile Note serisini aratmayacak Kaynak: LetsGo Digital

Samsung, Exynos 2200 işlemcisini 4 nm fabrikasyon süreci ile üretti. Bu işlemci sekiz çekirdekli bir yapıda ve 1+3+4 halinde bir dizilime sahip. Bu mimarinin 2.59 GHz suratında bir Cortex-X2 harika çekirdeğini, 2.5 GHz suratında üç Cortex-A78 çekirdeğini ve 1.73 GHz suratında dört Cortex-A55 çekirdeğini içermesi beklentiler ortasında.

Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisi yeniden 4 nm mimariye sahip lakin çekirdek yapısı çok daha farklı yapıda. Buna nazaran işlemci, 1 adet Arm Cortex-X2 3.0GHz, 3 adet Arm Cortex-A710 2.5GHz, 4 adet Arm Cortex-A510 1.8GHz olmak üzere toplanda 8 çekirdekli yeni Arm V9 mimarisiyle karşımıza çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu