Oyun

Xbox, Twitch’te yaşanan taciz skandalını kıymetlendirdi

Xbox cephesinden, Twitch‘te yaşanan son taciz olaylarına birinci yorum geldi. Halo Infinite‘in çıkışı ile oyunu oynayan yayıncı sayısında değerli sayda bir artış görüldü. Bununla birlikte platformda yayın yapan kimi bireyler, Halo oyuncularının ağır hakaretlerine maruz kaldı.

Durumu pahalandıran Xbox idaresi, üzgün olduklarını belirtirken, gerekli adımları atacaklarını duyurdu. Şirket, marka güvenilirliği açısından da bu üslup olaylara daha sert reaksiyonlar verecek.

Xbox, akına uğrayan yayıncının yanında

Geçtiğimiz günlerde Twitch‘te yayın yapan Grenade Queen isimli bayan yayıncı, birtakım Halo Infinite oyuncularının tacizine maruz kalmıştı. Cinsiyetçi telaffuzlarla karşı karşıya kalan başarılı isim, Twitter üzerinden birinci yansıyı şöyle verdi:

Düzgün insanlara karşı 1 kuvvetli maç yapıyorlarsa hiçbir bayan bununla uğraşmak zorunda kalmamalı. Bu yaşananların, yalnızca bir kesimiydi.

Durumu fark eden Xbox yöneticisi Seamus Blackley, birinci yansıyı gösterdi. Şirketin yaratıcı takımında yer alan yönetici, bu olayı öngöremediklerini açıkladı. Bu türlü bir şeyin bir daha yaşanmaması için çalışacaklarını aktaran Blackley, açıklamasında şunlara yer verdi:

Xbox için öngördüğümüz gelecek bu değildi. Topluluk olarak ve Microsoft yardımıyla bunun vurgulanması ve durdurulması gerekiyor. Bunu değiştirmek için oyuncular, geliştiriciler ve konsol üreticileri ortasında grup çalışması gerekecek ve vakti geldi. Vakit geçti. Bunun yeni olmadığını biliyorum. Uzun vakittir hiçbir şey yapılmadığı için kızgın olduğunuzu da biliyorum. Haklısınız. Yalnızca beni daha çok motive ediyor. Bu ortamları temizlemek mümkündür. Haydi yapalım şunu.

Xbox cephesinden gelen reaksiyonun akabinde cinsiyetçi telaffuzlarda bulunan oyunculardan birinin, Grenade Queen‘den özür dilediği öğrenildi. Öte yandan uzun vakittir gündemde olan ve yayıncıların boykot kararına neden olan bu ataklar ile alakalı Twitch cephesi rastgele bir yorumda bulunmadı. Xbox idaresi şahısların anonim olmalarının, akına geçme konusunda cüret verdiğini savunurken, herkesin gerçek kimlikleri ile internete girmeleri gerektiğini savundu. Uzun bir mühlet daha gündemde kalacak üzücü olayların tam olarak ne vakit biteceği ise merak konusu.

Pekala sizce Xbox tam olarak ne yapmalı? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu