BilimTeknoloji

VinFast, birinci elektrikli aracı VF e34’ün teslimatlarına başladı

VinFast, Vietnam’ın yerli araba markası, birinci elektrikli aracı VF e34’ün müşteri teslimatlarına başladı. VF e34, Vietnam’da üretilen birinci elektrikli araç olarak da başka bir ehemmiyete sahip.

2017’de kurulan marka, Pininfarina’nın da yardımıyla Vietnam pazarına içten yanmalı motorlu iki modelle giriş yapmıştı. Akabinde süratle elektrikli araçları odağına alan marka, bu kapsamda yeni modeller hazırlamanın yanı sıra çeşitli batarya üreticileriyle anlaştı. En büyük atılımlarından biriyse 400 milyon dolar yatırımla kendi batarya hücrelerini üretmesi oldu.

VF e34’un ülkedeki fiyatı 690 milyon dong ya da şimdiki kurla 30.233 dolar. Kompakt SUV’da 110 kW (147 hp) güç ve 242 Nm tork üreten bir elektrik motoru kullanılmış. 42 kWsa’lik lityum iyon batarya da NEDC’ye nazaran 285 kilometre menzil sağlıyor. Süratli şarj özelliği sayesinde 15 dakikada 180 kilometre menzil vadediliyor. Aracın kuru yüküyse 1490 kilogram olarak açıklandı.

VinFast, yeni elektrikli SUV modeliyle birlikte batarya kiralama paketini de devreye aldı. Aylık yaklaşık 30 dolara mal olan bu paket için 500 kilometre aralık hududu konulmuş. Sonraki her bir kilometrenin maliyeti ise yaklaşık 5 cent. Birinci 25 bin müşteri batarya kiralama paketi için 12 boyunca fiyat ödemiyor. Ayrıyeten şirket, batarya sıhhatinin yüzde 70’in altına düşmesi durumunda fiyatsız değişim yapıyor.

VinFast, ABD’de satışa sunmayı planladığı VF e35 ve VF e36 modellerini de geçtiğimiz ay görücüye çıkarmıştı. Vietnamlı şirket CES 2022’de üç yeni elektrikli model daha tanıtacak. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu