BilimTeknoloji

Washington Post, Bayraktar TB2’nin tesiri hakkında makale yayımladı

ABD’nin esaslı gazetesi Washington Post, Rusya ile Ukrayna ortasındaki tansiyonda Türk İHA’larının tesirini anlatan bir makale yayımladı. “Neden Türkiye imali İHA’lar Ukrayna-Rusya gerginliğinde parlama noktası oldu?” başlıklı makalede Bayraktar TB2’nin tesiri ayrıntılı bir formda ele alındı.

Washington Post, 26 Ekim 2021’de Ukrayna’nın Bayraktar TB2 insansız hava aracını kullanarak Donbas kentinde Rus birliklere yönelik gerçekleştirdiği atağın iki ülke ortasındaki tansiyonu alevlendirdiği belirtildi. Ukrayna o devir yayımladığı resmi açıklamayla Türk İHA’larının birinci sefer kullanıldığını ve Rusya’ya ilişkin D-30 obüsünün Bayraktar TB2 ile imha edildiğini duyurmuştu. Hatta kelam konusu olayın görüntüsü yayınlandı.

Yaklaşık 8 yıldır Ukrayna’nın doğusunda, Donbass’ta Ukrayna ve Rusya birlikleri ortasında çatışma devam ediyor fakat Bayraktar TB2 ile gerçekleştirilen akın, 8 yıl süren çatışmadan fazlasını işaret ediyor. Washington Post’a nazaran bu durum bölgedeki dengeyi değiştirmek için Ukrayna’nın askeri gücünü artırdığının işaretiydi.

Makalede ayrıyeten Rusya’nın NATO’dan talepleri de hatırlatıldı. Türkiye’nin NATO üyesi olması ve Rus obüsünün NATO üyesi ülke tarafından üretilen silahla imha edilmesine vurgu yapıldı. Rusya, NATO’dan Ukrayna ve Gürcistan üzere eski Sovyet ülkelerinin savunma iş birliklerini sonlandırılmasını istemişti.

Bayraktar TB2’nin Dağlık Karabağ’daki performansı Ukrayna’yı etkiledi

Ukrayna, 2019 yılında Bayraktar TB2 satın almış fakat uzun mühlet askeri taarruz hedefiyle kullanmamıştı. Bu süreçte Bayraktar TB2’ler Suriye’de, Libya’da ve Dağlık Karabağ’da aktif halde kullanıldı. Azerbaycan, Bayraktar TB2’ler sayesinde Ermenistan’a karşı üstünlük sağladı ve 44 gün süren savaş sonunda istediğini aldı. Washington Post’a nazaran bu gelişme Ukrayna’ya ilham verdi. 2019’da alınan Bayraktar TB2’ler 2021’de hücum hedefiyle kullandı.

Türkiye ile Ukrayna ortasındaki mutabakat sırf Bayraktar TB2 tedarikini içermiyor tıpkı vakitte ortak üretimi de kapsıyor. Ukrayna’da Bayraktar TB2 üretim tesisi kuruldu. Ayrıyeten kelam konusu SİHA’larda Ukraynalı motorlar kullanılıyor.

Makalede çeşitli uzmanların görüşlerine de yer verildi. Ukraynalı savunma sanayi blog muharriri Oleksiy Arestovych, “Bu, Ruslar için büsbütün tatsız bir haber zira Türk İHA’ları Ukrayna ordusunun askeri gücünde önemli bir artışa neden oldu. Ukrayna, “oyunu değiştirme potansiyeli olan tüm her şeyi satın alıyor” tabirlerini kullandı.

Makalede son olarak geçen ay gerçekleşen bir telefon görüşmesine dikkat çekiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus devlet Lideri Vladimir Putin ortasındaki görüşmede Putin Türk imali İHA’ların kullanılmasını gündeme getirerek bunun yıkıcı ve kışkırtıcı olduğunu söyledi. Şimdi Türkiye ile Rusya ortasında Türk İHA’lardan kaynaklı bir resmi tansiyon yaşanmadı.

Bayraktar TB2 özellikleri

Bayraktar TB2, 27 saat boyunca havada kalabiliyor. 27030 feet irtifada uçuş gerçekleştiriyor. Operasyonlarda ise 18000 feet yükseklikte uçuyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle büsbütün otonom taksi, kalkış, olağan seyir ve iniş kabiliyetine sahip.

Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyor. Yüzde 93 yerlilik oranına sahip. Yararlı yük kapasitesi 150 kg, azamî kalkış yükü ise 650 kg. Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, keşif, daima havadan gözetleme, amaç tespiti ve imha imkânı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu