BilimTeknoloji

Rusya Merkez Bankası kripto paraları yasaklama daveti yaptı

Rusya Merkez Bankası, “Kripto para üniteleri: eğilimler, riskler, önlemler” başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda Rusya’nın kripto para ünitelerini yasaklaması gerektiğine dair niyetler var. Kelam konusu rapor, Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrar Departmanı yöneticisi Elizaveta Danilova ile yapılan bir basın toplantısında sunuldu.

Rusya Merkez Bankası Kripto Yasağı Teklifinde Bulundu

Rusya Merkez Bankası, ülkenin kripto varlıkları yasaklaması gerektiğini öne süren bir rapor yayımladı. Banka “Kripto para üniteleri: eğilimler, riskler, önlemler” başlıklı raporda kripto para ünitelerinin değişken olduğu ve dolandırıcılık üzere yasa dışı faaliyetlerde yaygın olarak kullanıldığını belitti. 
Ayrıyeten rapor, insanlara paralarını ulusal iktisattan çekmeleri için bir çıkış yolu sunarak, onu baltalama ve düzenleyicinin optimal para siyasetlerini sürdürme işini zorlaştırma riskini taşıyor. Tüm bu nedenler ülkenin kripto faaliyetleri konusunda aktif yasaklara gereksinimi olduğu belirtildi.

Bunun yanında yasak daveti yalnızca kripto varlıklar üzerinde hudutlu kalmadı. Yasaklar madencilik tarafından da geldi. Düzenleyici raporda, optimal tahlilin Rusya’da kripto madenciliğini yasaklamak olacağını da belirtti. 

Yasakların kimi hususları şöyle:

  • Bilhassa, kripto para ünitesi ihracı ve Rusya’daki dolanımının tertibi yasaklanmalı.
  • Yasak; borsalar, tezgah üstü ticaret masaları ve eşler ortası platformlar için geçerli olmalı.
  • Ödemeler için kripto kullanımına ait mevcut bir yasak güçlendirilmeli. 
  • Rus bireyler ve işletmeler tarafından mal, hizmet ve emek satın alma yahut satma cezaları getirilmeli. 
  • Rus kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara yatırım yapmasına müsaade verilmemeli ve kripto para süreçleri için hiçbir Rus finans kuruluşu yahut altyapısı kullanılmamalı.
     

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu