Bilim

Ünlü Profesörden Ürpertici Açıklama: “İnsanlar Uzayda Yamayama Dönüşebilir”

Her vakit ilgi cazip bir bahis başlığı olan uzay, bilhassa son devirde Elon Musk ve Jeff Bezos üzere girişimcilerin de katkısıyla popülerliğini artırıyor. Bu tarafta yapılan çalışmalar da kuşkusuz sürat kazandı. Mars’a seyahat ve uzay turizmi üzere yıllardır duyduğumuz telaffuzlar için artık neredeyse gerçek demek mümkün. Pekala, gelecekte farklı gezegenlerde bir hayat kurmak için yola çıkacak uzay kolonistlerini ne üzere tehlikeler bekliyor? Edinburg Üniversitesi Astrobiyoloji profesörü Charles Cockell makûs senaryoyu anlattı.

Elbette gelecekteki uzay kolonistleri için her şey güllük gülistanlık olmayacak. Madalyonun başka yüzünü biraz da optimist bir tablo ile Marslı sinemasında görmüştük. Pekala, uzayda çiftçilik ve mahsul sistemleri başarısız olursa ve işler daha makûs giderse, seçilen uzay kolonistleri ne üzere prosedürlere başvurabilir? Cockell bu soruya şu ürpertici karşılığı veriyor : “Hayatta kalmanın diğer bir yolu yoksa birbirlerini yiyecekler.”

Bahsettiği mevzunun altını çizmek için Sir John Franklin’in 1845’te Kuzey Kutbu’na yaptığı ve mürettebatın birbirini yemesine neden olan keşfine dikkat çeken Cockell, “Franklin ve mürettebatı 19’uncu yüzyılın sonlarında gemi ile çıktığı seyahatte kuzeybatı geçidini bulmaya çalışırken kayboldu, mahsur kaldı ve sonunda birer yamyama dönüştü,” diyor.

Elbette profesörün ortaya koyduğu tablo epey karamsar, lakin gerçeklik hissesi olabilir. Çünkü Cockell’in de söylediği üzere, “20 kişiyi bir aylığına Dünya’dan birkaç yüz milyon kilometre uzağa ölümcül bir ortama gönderecekseniz, bunun işe yarayacağından sahiden emin olmanız gerek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu