Yapay Zeka

Ünlü Direktörden Skynet Açıklaması: Nükleer Silahlara Bile Gereksinimleri Yok!

1984 üretimi Terminatör sinemasında, Skynet isimli yapay zekalı (AI) bir savunma ağı kendi denetimini eline alıyor ve insanlığı yok etmek için global bir nükleer savaş başlatıyordu. Sinemada, insanlığın o zamanki en büyük endişeleri gösterilmişti: Global nükleer savaş ve geçmişe geri gönderilen gelişmiş bir robot (Yok edici – Arnold Schwarzenegger). Yapay zeka hakkındaki endişelerimiz ve fikirlerimiz son 37 yılda biraz değişti, Terminator direktörü James Cameron artık, Skynet’in nükleer bir cephaneliğe erişmeye gerek bile kalmadan, dünyayı nasıl ele geçirebileceğini ve işinin ne kadar kolay olacağını düşündüğü açıkladı.

James Cameron, BBC News ile yaptığı bir röportajda, Skynet’in insanlığın birbirini yok etmesini sağlamak için yalnızca uydurma haberleri ve deep-fake üzere sahta manzaraları kullanabileceğinden bahsetti. Cameron röportajda, “Skynet idaresi devralmak ve bizi yok etmek isteseydi, aslında şu anda olanlara çok benzeri şeyler yapardı” dedi ve ekledi: “Bunu yapmak için tüm biyosferi ve çevreyi nükleer silahlarla yok etmek zorunda kalmayacak, bizi birbirimize düşürmek, kendi kendimize düşman etmek, çok daha kolay ve daha az güç gerektiriyor. Skynet’in tek yapması gereken, bir küme insanı deep-fake kullanarak aldatmak, onları birbirine düşürmek, ortalığı karıştırmak ve sonra bu devasa sahtekarlığı tüm insanlığın üzerine sürmek.

Cameron, teknolojinin şimdi dünyayı kandırmaya yetecek kadar güzel olduğuna inanmıyor, lakin vakitle bunun değişeceğini düşünüyor. Olduğu vakit, insanların gereğince kuşkucu olmadığından ve kendilerini buna karşı korumak için yetersiz olacaklarından korkuyor. Direktör ayrıyeten yapay zekanın kimin denetiminde olacağını da düşünerek endişelendiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu