Yapay Zeka

Apple’dan yapay zeka dayanaklı, yeni bir fiyatlı hizmet geliyor: Quartz ne işimize yarayacak?

Teknoloji devi Apple, tüketicilere yönelik birtakım yeni hizmetlerle sıhhat dalında varlığını sağlamlaştırmak için çalışıyor. Apple’ın Apple Watch Series 8 akıllı saatleri, kullanıcının regl döngüsünü izlemek için yeni bir sıcaklık sensörüne sahipti. watchOS 9.4, A-Fib’i daha fazla bölgeye getirdi ve döngü takibini geliştirdi.

Şimdiyse Apple, hisleri takip etmeyi amaçlayan yapay zeka dayanaklı bir sıhhat koçluğu hizmeti olan Quartz kod isimli en son hizmeti üzerinde çalışıyor.

Söylenilenlere nazaran bu özelliğin iPadOS 17 ve iOS 17 ile birlikte kullanıma sunulması planlanıyor. Quartz, kullanıcıların idman, yemek yeme ve uyku alışkanlıklarını takip etmelerine yardımcı oluyor. Bu takip yetenekleri, kullanıcıları alışkanlıklarını ve günlük hayat biçimlerini düzgünleştirmeye motive edebilir. Bu bilgileri yapay zeka ile güçlendirmek, şahsileştirilmiş sıhhat tahlilleri oluşturmaya yardımcı oluyor. Ayrıyeten bütün bu özellikler, sırf fiyatlı olarak sunulan hizmete daha fazla kullanıcı da çekebilecek üzere görünüyor.

Apple, daha evvel Singapur hükümeti ile LumiHealth isimli misal bir hizmet üzerinde çalışmıştı. Quartz’ın en büyük farkı ücretli bir hizmet olması, lakin şimdi Apple’dan husus hakkında bir açıklama gelmedi.

Apple, sıhhat uygulamasını öncelikle iPad’lerde kullanıma sunarak sıhhat eserlerini ve hizmetlerini daha fazla aygıta yaymayı planlıyor. Başlangıçta, ruh hali dataları kullanıcılar tarafından manuel olarak girilecek, fakat Apple son olarak kullanıcıların kullandıkları aygıtlardaki yazma, konuşma ve başka bilgileri izleyerek ruh hali şartlarını değerlendirmeyi planlıyor. Bunun, kullanıcılar için önemli bir zımnilik sorunu olabileceğine yönelik telaşlar de bulunuyor.

Apple, hisleri izlemenin yanı sıra bir görme durumu idaresi özelliği de getiriyor ve noninvaziv şeker (glikoz) takibi üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji, diyabet hastalarının parmaklarını delmeden gün boyunca glikoz düzeylerini pasif olarak izlemelerini sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu