Yapay Zeka

Yapay zeka sonunda bunu da yaptı: Artık niyetleri yazıya dökebiliyor

Bir kişinin niyetlerini sözlere çevirmek kulağa bilim kurgu sinemalarından fırlamış bir fikir üzere gelebilir, fakat Austin’deki Texas Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir yapay zeka (AI) modeli tam da bunu yapıyor.

Araştırmacılar geliştirdiği modelin noninvaziv tarama yöntemlerini kullanarak birinin fikirlerinden karmaşık lisanı çözmek üzere eğitilebileceğini söylüyorlar. Sinirbilim ve bilgisayar bilimleri yardımcı doçenti Alex Huth yaptığı açıklamada, “Noninvaziv bir yol için bu, tipik olarak tek sözlerin yahut kısa cümlelerin çevirisine kıyasla gerçek bir sıçrama,” diyor.

Benzer sistemlerin geliştirildiğini daha evvel de duyduk, lakin yeni modeli başkalarından ayıran şey, iştirakçilerin implant taktırmak için ameliyat olmalarının gerekmemesi ve kullanabilecekleri bir söz listesiyle hudutlu olmamaları. Yani daha kullanılabilir ve daha geniş bir yol. Pekala, bu usul nasıl çalışıyor?

Yöntem; ChatGPT‘nin ve Google Bard sohbet robotlarında görülen teknolojiyi kullanıyor ve semantik kod çözücü olarak isimlendiriliyor. İştirakçinin müsaadesiyle kişinin işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yoluyla beyin taraması yapılıyor ve bu sırada dinlediği ya da düşündüğü bir şeyin kodu çözülebiliyor ve bu bir metin akışına bağlanıyor.

Kod çözücü şimdilik kişinin fikirlerini sözü sözüne sentezleyemiyor, fakat çoklukla düşündüklerinin özünü yakalayabiliyor ve bunu ortaya koyabiliyor. Yapılan testlerde aşağıdaki görüntüyü izleyen bir kişinin fikirleri de metine dökülmüş. Sonuç aşağıdaki üzere.

Gerçekten ilgi cazibeli bir sonuç. Yapay zekanın bundan 10 sene sonra nerelere gelebileceğini düşünmek şimdiden heyecan verici ve birebir oranda tasa yaratıcı değil mi? Siz ne düşünüyorsunuz? Hazır niyetlerinizi -şimdilik- siz yazabiliyorken, aşağıda bizimle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu