İnternet

Google, Chrome İçin Verdiği Yeni Kararla Kullanıcıları Kötü Halde Kızdırdı!

Birçok web tarayıcısı çoklukla bir yahut daha fazla varsayılan arama motoruyla birlikte geliyor. Microsoft’un Edge’i yahut Google’ın Chrome’u üzere Chromium tabanlı tarayıcılar için de tıpkı şey geçerli. Daha evvel kullanıcılar, varsayılan bir arama motorunu tarayıcı ayarlarından kaldırma yahut silme imkanına sahipti.

Fakat en son gelen Chromium 97 güncellemesinde, Ayarlar kısmında varsayılan arama motorunu kaldırma seçeneği bulunmuyor. “Varsayılan yap” yahut “Düzenle” seçenekleri duruyor, lakin “Kaldır” seçeneği bulunmuyor.  Geliştiriciler, şimdi bilinmeyen bir sebeple bu seçeneğin gereksiz olduğunu düşünmüş olmalı. Bunun nedeninin de bu sürecin geriye alınamıyor olması olabilir.

Tekrar de, her ne kadar âlâ niyetle yapılmış olsa da, seçeneklerinin kısıtlandığından şikayet eden kullanıcılar yeni sistemin kimi sorunlar çıkarttığını söylüyor. Örneğin, Chrome forumda Filipa Nunes isimli bir kullanıcı varsayılan arama motorunun daima olarak Yahoo’ya döndüğünü söylüyor. Misal sorunları rapor eden öteki kullanıcılar da bulunuyor.

Tüm bu tenkitler ışığında varsayılan arama motorunu kaldırma seçeneğinin Chromium 98 yahut 99 sürümlerinde geri dönmesi kimse için sürpriz olmayacak…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu