İnternet

Dünya’nın En Eski Toplumsal Ağı Keşfedildi: Tam 50.000 Yıllık!

Araştırmacılar, Facebook, Twitter ve TikTok’un icadından çok evvel, bir vakitler Afrika’da bir toplumsal ağ olduğunu söylüyorlar. Bunun ispatı da devekuşu yumurta kabuklarından yapılma boncukların ortasında bulundu.

Şimdiye kadar yapılmış en eski süs eşyaları ortasında yer alan ve tarihi 50.000 yıl öncesine dayanan, devekuşu yumurta kabuklarından yapılan bu nötr tonlu, simit biçimli boncuklar, antik vakitlerin eşsiz izleri olarak bedellendiriliyor.

Almanya’daki Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü’nden Jennifer Miller yaptığı açıklamada, “Bu minik boncuklar, geçmişimizle ilgili büyük kıssaları ortaya çıkarma gücüne sahip” diyor. Uzun vakit evvelki zanaatkarlar devekuşu yumurtalarının kabuklarını birçok modüle ayırırlardı. Daha sonra, muhtemelen onları bir kolyeye bağlamak için bu kesimlerin ortasından bir delik açarlardı. Her biri istenen zevke nazaran şekillendirilebilir ve boyutlandırılabilirdi. Bu yüzden, farklı kültürlerin kendi şekillerini oluşturduğu düşünülüyor. Aslında, bu uygulama bugün hala devam ediyor.

Her dizaynın nereden geldiğinin haritasını çıkarmak, kültürel trendleri ve bölgeler ortasındaki değişimleri anlamamıza yardımcı olabilir. Miller, “Bu, ekmek kırıntılarının izini sürmek üzere bir şey” diyor ve ekliyor: “Boncuklar, vakte ve yere dağılmış, fark edilmeyi bekleyen ipuçlarıdır.

Afrika’da bu tıp kültürel araştırmalar sırasında, Miller ve başka araştırmacılar, tümü kıtada bulunan, son 50.000 yıla ilişkin 1.500 devekuşu yumurta kabuğu boncuğu tahlil ettiler. Birtakım modüllerin 50.000 ile 33.000 yıl öncesine ilişkin olduğunu fark ettiler. Üst Paleolitik çağdan kalan bu boncukların kalınlık ve çap üzere özellikleri birbirine denk görünüyor. Bu, eski beşerler ortasında yaklaşık 20 bin yıllık bir bilgi geçişi olduğunu gösteriyor. Uzak uzaklıklarda bulunmaları, insanların ortasında bir tıp bağlantı için kullanıldıklarını düşündürüyor. Araştırmacılar, bunun da Dünya’nın en eski toplumsal ağının bu boncuklarla kurulduğunu gösterdiğini öne sürüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu