İnternet

Facebook’a İngiltere’de 3,1 milyar dolarlık dava açıldı

Facebook’un çatı şirketi Meta, 44 milyon kullanıcının ferdî datalarını kullanarak pazar hakimiyetini berbata kullandığı gerekçesiyle İngiltere’de bir toplu davayla karşı karşıya kaldı. Rekabet yasasını ihlal ettiği argüman edilen şirketin, toplamda 2,3 milyar sterlin (3,1 milyar dolar) tazminat ödemesi isteniyor.

‘Topladığı datalarla milyarlarca dolar para kazandı’

Meta’ya açılan taminat davasında, Facebook’un 44 milyon İngiliz kullanıcısına Ekim 2015 ve 31 Aralık 2019 yılları ortasında datalarının kullanımı için tazminat ödemesi gerektiği belirtiliyor.

Davayı açan rekabet hukuku uzmanı Dr. Liza Lovdahl Gormsen: “Kuruluşundan bu yana 17 yıl içinde Facebook, Birleşik Krallık’ta arkadaşlarınız ve ailenizle tek bir yerde irtibat kurabileceğinizden emin olabileceğiniz tek toplumsal ağ haline geldi. Yeniden de Facebook’un karanlık bir yanı vardı; kendi ferdî datalarını kullanma yetkisi veren sıradan İngilizlere adil olmayan karar ve şartlar dayatmak için piyasa hakimiyetini berbata kullandı. Bu davayı, datalarını Facebook tarafından istismar edilen 44 milyon İngiliz için milyarlarca sterlinlik ziyanı garanti altına almak için başlatıyorum.” dedi.

Sunulan raporlarda, Facebook’un dayattığı koşullarla sahip olduğu bilgiler sayesinde milyarlarca dolar para kazandığına yer verilerken Facebook tarafından yapılan açıklamada kullanıcıların platformdan kıymet sağladığı için platformun kullandığını ve kullanıcıların hangi bilgilerinin kiminle paylaşılacağı konusunda denetime sahip oldukları söylendi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu