Sosyal Medya

Meta, Facebook’un izlerini bir yerden daha sildi!

Mark Zuckerberg’in çılgın projesi Metaverse’ü hayata geçirmek üzere kurulan Meta Platforms, Inc. şirketi Ekim ayında tanıtıldı. Bu kapsamda Instagram, WhatsApp, Messenger, Oculus üzere uygulamaların çatı şirketi evvelce Facebook Inc. iken; işler tam aksine döndü. Facebook’un kendisi de dahil olmak üzere tüm platformlar Meta bünyesine geçti.

Haliyle yine markalaşma sürecinin izleri Meta’nın taşınabilir uygulamalarına da yansıdı. Örneğin 28 Ekim’den evvel WhatsApp ve Instagram’ın açılışında ‘from FACEBOOK’ ibaresi kullanıcıları karşılıyordu. Bu tabir Zuckerberg’ün yeni şirketi ile değiştirildi ve ‘from Meta’ yazısı uygulamalara eklendi. Şirket emsal bir yeniliği artık de dijital mağazalarda yaptı.

Facebook’un geliştiricisi resmen ‘Meta Platforms, Inc’ oldu

Google Play Store ve App Store’da Facebook’a ilişkin olan uygulamaların geliştirici ismi değişti. Evvelce ‘Facebook Inc’ ismiyle mağazalarda yer alan şirket, kurumsal kimliğini Meta Platforms, Inc. yaptı. Değişiklik sırf Facebook taşınabilir, Messenger, Spark AR Player, Facebook Gaming, Oculus, Messenger Kids, Facebook Lite üzere aplikasyonlarda geçerli oldu.

Instagram ve WhatsApp da yasal olarak Meta Platforms, Inc.’e bağlı olmasına karşın taşınabilir uygulamalarının geliştirici ismi değişmedi. Her iki platformun da App Store ve Google Play Store’da yer alan geliştirici sayfası, sırasıyla ‘Instagram Inc.’ ve ‘WhatsApp Inc.’ halinde kaldı.

Lakin Meta şirketinin kurulumundan evvel de Instagram Inc. ve WhatsApp Inc. yazıyordu. Yani yeni bir durum kelam konusu değil.

Meta ile bir arada maksatlar de değişti

28 Ekim’de Mark Zuckerberg tarafından duyurulan tekrar markalaşma süreci, internet tarihinin en değerli değişimlerinden biri olarak kayda geçti. Zuckerberg, Facebook’un, şirket olarak yatırım yaptıkları tüm projeleri kapsayamadığını belirtti. Ayrıyeten gelecekte Metaverse yüklü bir şirket olarak anılmak istediklerini vurgulayarak şunları ekledi:

Markamız tek bir eserle o kadar özdeşleşti ki, bırakın önümüzdeki devri, bugün bile yaptığımız şeyleri tam olarak temsil etmesi imkansız. Kimliğimizi ve inşa etmeyi umduğumuz geleceği yansıtmak ismine şirketimizin artık Meta olduğunu paylaşmaktan gurur duyuyorum. Uygulamalarımız da dahil olmak üzere tüm eserlerimiz artık yeni bir vizyonu paylaşıyor; Metaverse’ü hayata geçirmek.

Mark Zuckerberg artık Facebook yerine külliyen Metaverse kavramına odaklanacaklarını duyurdu. Bu bağlamda da; Oculus üzere eser ve hizmetlerindeki Facebook hesabı zorunluluğunun kalkacağını belirten Zuckerberg, böylece platformu geri planda tutacaklarının sinyallerini vermiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu