DonanımİnternetTeknoloji

Virgin Media O2, iki yıl sonra gigabit yükseltmesini ‘tamamladı’

Virgin Media O2, ağındaki 15,5 milyon evin tümünde gigabit hızlarını etkinleştiren bir yükseltmeyi tamamladığını söyledi.

Gigabit geniş bant, ortalama ev bağlantı hızının yaklaşık 20 katı olan 1.000 Mb/sn (saniyede megabit) üzerinde hız anlamına gelir.

Bu hızlara ulaşmak, 2019’da geniş bantta seçim vaadinde bulunmasından bu yana hükümetin bir hedefi oldu.

Virgin, hükümetin hedefinin yaklaşık üçte ikisini “tek başına” yerine getirdiğini söyledi.

PP Foresight’tan analist Paolo Pescatore, yaklaşık iki yıl süren sunumun ölçeğinin “son derece etkileyici” olduğunu söyledi.

Ancak Virgin, mevcut kablolarında daha iyi performans sağlamak için sistemlerini güncellediği için diğer geniş bant sağlayıcılarından daha kolay bir zaman geçirdi.

Pescatore, “Özünde bu kaplama, yolları kazmak ve yeni kablolar kurmak yerine kapasiteyi ve indirme hızlarını artırıyor” dedi.

Ve Virgin, “tüm sağlayıcılar için önemli bir savaş alanı olmaya devam eden bir alan olan fiber konusunda rakiplerini açıkça geride bırakıyor”, diye uyardı – çünkü “tam fiber” olarak adlandırılanlar gelecekte çok daha iyi hızlar sunabilir.

Bu yükseltmenin bir sonucu olarak Virgin, gigabit ağının “en yakın rakibinin iki katından daha büyük” olduğunu söylüyor.

‘Birinci öncelik’

Şirket, ağındaki her evin artık 1.130 Mbps’ye varan ağ hızlarına erişebileceğini söylüyor. Telekomünikasyon düzenleyicisi Ofcom’un son araştırması, ortalama ev geniş bant bağlantısının 50.4Mbps’de olduğunu buldu.

Müşteriler, tam gigabit hızlarının ayda en az 62 sterline mal olduğu en yüksek hızlı paketlere erişim için daha fazla ödeme yapmalıdır.

Virgin’in yükseltmeyi tamamlamadaki ilerlemesi memnuniyetle karşılanırken, Dijital Sekreter Nadine Dorries, yüksek hızlı internetin “birinci öncelik” olmaya devam ettiğini söyledi.

“Virgin Media O2’nin çabaları, Birleşik Krallık’ı daha iyi bir bağlantı ile seviyelendirme görevimizde hızlı ilerleme kaydettiğimiz anlamına geliyor” dedi.

“Kırsal alanların geride kalmamasını sağlamalıyız” diye ekledi ve “ulaşılması zor topluluklar” için vaat edilen yatırımlara işaret etti.

Virgin’in CEO’su Lutz Schüler, şirketin yatırımının “İngiltere’nin dijital altyapısını on yıl ileriye fırlattığını ve diğerlerini oyunlarını oynamaya zorladığını” söyledi.

“Ülkenin açık ara en büyük gigabit sağlayıcısı olarak, Hükümetin hedefinden dört yıl önce yaygın gigabit kullanılabilirliğinin arkasındaki itici güç biziz” dedi.

Ayrıca şirketin önümüzdeki on yılda daha fazla yatırım yapmayı planladığını vurguladı.

‘Anahtar savaş alanı’

2019’da Başbakan Boris Johnson , önceki planlardan sekiz yıl önce, 2025 yılına kadar her evde tam fiber geniş bant bulunmasına söz verdi .

Bu hedef konusunda endüstriden gelen şüphelerin ortasında , daha sonra tam fiber yerine “gigabit özellikli” geniş bant olarak revize edildi – bu da Virgin’in ağının sayılara dahil edileceği anlamına geliyordu .

Hedef ayrıca daha sonra her evden binaların %85’ine düşürüldü .

Bay Pescatore, hükümet hedeflerindeki değişikliklerin “kesinlikle [Bakire’nin] lehine çalıştığını” söyledi. Ancak şimdilik, çoğu tüketici bu kadar yüksek hızlara ihtiyaç duymuyor veya bunun için para ödemeye hazır.

“Herkes gigabit bağlantısı talep etmeyecek. İnsanlar artık fiyat konusunda her zamankinden daha bilinçli ve bağlantıya her şeyin üstünde değer veriyor” dedi.

Ancak buna rağmen, bir seçenek olarak yüksek hızlar sunmak, sağlayıcılar için “önemli bir savaş alanı”.

“İnsanların her zaman açık bağlantıya yönelik doyumsuz iştahı hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor, bu da evdeki daha fazla ve yeni ortaya çıkan cihazların her zaman bağlanması gerekeceği anlamına geliyor – ev genelinde daha iyi bağlantılar gerektiriyor, bu önemli bir şey olduğunu kanıtlıyor. evler için alan.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu