Sosyal Medya

Twitter’ın reklam yasağı kaldırıldı!

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK), Twitter platformu ve ona bağlı olan Periscope/Scope uygulamalarına reklam yasağı getirmişti. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmediği için uygulanan bu karar; Twitter’ın bu bahiste adım atmasıyla birlikte ortadan kalktı. İşte detaylar…

BTK, Twitter’ın reklam yasağını kaldırdı

Sputnik’in haberine nazaran BTK’nın Twitter Inc. (Periscope/Scope) İsimli Toplumsal Ağ Sağlayıcıya Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararının Kaldırılmasına Ait Lider Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

15 Ocak 2021 tarihinde alınan yasak kararı artık geçerliliğini yitirdi. Şirketin, ‘5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Hatalarla Gayret Edilmesi Hakkında Kanun’un temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi sonucunda platform, bu yasağı geride bıraktı.

Ocak ayının başında uygulanan reklam yasağının sebebi ise, ülkemizde günlük erişimi 1 milyona ulaşan toplumsal ağ sağlayıcılarına getirilen temsilci bulundurma zorunluluğuydu. Temsilci bulundurmaya yanaşmayan platformlar, birinci etapta para cezasıyla karşılaştı. Sonrasında ise reklam yasakları getirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu