Sosyal Medya

Instagram’da takipçi ve beğeni arttırma yolları açıklandı!

Toplumsal medya platformu Instagram, artık neredeyse herkes tarafından kullanılıyor. Kendini günden güne güncelleyen uygulama, her geçen gün kullanıcı sayısını süratle arttırmayı başarıyor. Instagram kullanıcıları gönderi paylaştıktan sonra gelen etkileşimleri çabucak takip ediyorlar. İstenilen beğeninin gelmesi karşılığında keyifli oluyorlar. Ama etkileşimin beklenenden daha az beğeni gelmesi durumunda ise hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi, bu meseleden yola çıkarak bir araştırma yaptı. Araştırmada paylaşılan içeriklerin ne durumda daha çok etkileşim aldığını test edip sıraladı. Biz de okuyucularımız için bu araştırmayı derledik, daima birlikte göz atalım…

Instagram’da en çok beğeni alan gönderilerin özellikleri

  • Renk Ahengi: Kalabalık ya da karmaşık olan bir gönderide hangi mevzunun odak noktası sayılacağı aşikâr olmaz. Bu yüzden de beşerler neyi beğeneceğini bilemezler! Kontrastı düşük ve daha sade bir fotoğraf daha çok beğeni alıyor.
  • Parlaklık: Parlaklık fotoğrafın ne olduğunu öne çıkarır. Koyu renkte olan rastgele bir paylaşım içeriğin ne olduğunu anlamamıza neden olur. Bu yüzden etkileşimi renk açısından parlak olan gönderiler alır.
  • Obje Sayısı: Paylaşılan posttaki obje sayısının çokluğu bir karmaşa oluşturur. Karmaşa ise hangi objeye odaklanacağımızı mahzurlar. Asıl öne çıkacak objenin ön planda olması ve yalnız olması yalnızca ona dikkat çeker. Kullanıcılar ise neye beğeni yapacaklarını bilirler! Bu yüzden odak noktası olacak objeyi öne çıkararak daha çok beğeniye ulaşabiliriz.
  • Kenar Yoğunluğu: Fotoğrafta kenarların daha sakin olması, dikkat çekmemesi asıl objeyi ortaya çıkarır. Kenardaki ışık yoğunluğunun ise görsele nazaran bir tık daha az olması asıl objeyi daha geniş açıdan görmemizi sağlar.
  • Obje Düzensizliği: Daima tıpkı mevzuda paylaşılan görseller artık kullanıcıları sıkar ve bu yüzden beğeni alamaz. Lakin birbirinden farklı ve ahenk içerisindeki gönderiler daha fazla dikkat çeker.
  • Asimetri: Fotoğraf boyutu ve genişliği muhakkak bir oranda olmalıdır. Göze hitap etmeyen asimetrik bir fotoğraf oranı ya da gönderinin içindeki odak noktasının sistemsiz asimetrik oluşu estetik açıdan makûs görünebilir. Mesela ufuk çizgisinin düz olmaması gibi…

Üstteki hususlar sayesinden artık Instagram’da daha tertipli ve estetik gönderiler oluşturabilir, daha fazla beğeni alabilirsiniz. Araştırmayı yapan bireyler açıklanan hususların tam olarak uygulanması dahilinde beğenilerde %3‘lük bir artış yaşanacağını belirtti.

Siz okuyucularımız, Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’ nin yayınladığı rapordaki hususlara uyuyor musunuz? Yoksa Instagram’da beğeni almak için kendi metotlarınız var mı? Bu mevzu hakkındaki fikirleriniz neler, yorum yaparak bizimle paylaşmayı unutmayın!!!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu