BilimTeknoloji

Türkiye’nin birinci bağımsız blockchain ağı Paribu Net duyuruldu

Yerli kripto para borsası Paribu beşinci yaşını kutluyor. Paribu CEO’su Yasin Oral, beşinci yıl onuruna 2022’de hayata geçirilecek projeleri açıkladı. Paribu 2022 yılında teknoloji projelerine odaklanacak.

Paribu Net nedir?

Paribu’nun önümüzdeki günlerde hayata geçireceği Türkiye’nin birinci bağımsız blokzincir ağı Paribu Net, firmanın bu yılki en kıymetli kozu olacak. Paribu Net’i kullanan herkes akıllı kontratlar, merkeziyetsiz borsalar, merkeziyetsiz finans platformları, NFT marketleri ve daha pek c¸ok dagˆıtık uygulama geliştirilebilecek.

Paribu Net ağının devreye alınmasıyla birlikte Paribu’nun kendi token’ı Paribu Coin devreye giriyor. 14 Şubat’ta mainnet’in açılması ile birlikte Paribu Coin’in ön satışı da başlayacak. Paribu Coin, Paribu Net’teki süreç (gas) fiyatları için kullanılacak. Paribu Net’in devreye girmesiyle birlikte tıpkı Ethereum, BNB, Avax ağı üzere ağ kurulmuş olacak ve bu ağın token’ı Paribu Coin olacak.

Paribu Ventures nedir?

Paribu ayrıyeten blokzincir teşebbüslerine ve teknolojilere yatırım yapacağı Paribu Ventures programını duyurdu. Paribu, fark yaratan girişimcilerin projelerinin erken yahut ileri etaplarda desteklenmesi için Paribu Ventures’ı kurdu. Yeni jenerasyon teknoloji şirketi olarak konumlanan Paribu, blokzincir ekosisteminde geliştirilen eser ve projeleri desteklemeyi sorumlulukları ortasında görüyor. Paribu Ventures, birinci etapta 30 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle önümüzdeki iki yıl içinde asgarî 30 teşebbüse yatırım yapmayı planlıyor. Muhakkak kriterler doğrultusunda seçilecek teşebbüs ya da projelere maddi kaynak ve Paribu’nun teknolojik altyapısına erişim imkânı sağlanması hedefleniyor.

Paribu CEO’su Yasin Oral, bu sene öteki projelerin de olacağını belirterek, “Paribu’yu küresele taşıyacak iki değerli projeye imza atmak bizim için heyecan verici. Fakat bu yılki plan ve projelerimiz bunlarla hudutlu değil; blokzincir teknolojisiyle ülkemizde ve globaldehizmet verecek projeler üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu