Bilim

Uzaylı Arayışında Yeni Bir Efor Daha: Tek Bir Uzaylı İzi Bile Bulunamadı!

Üç Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir grup, dünyanın en hassas radyo teleskoplarından birini kullanarak Samanyolu’nun kalbinde uzaylı avına çıktı. 2020’nin sonlarında, uzaylı tekno-izlerini dinleyerek kulaklarını galaktik merkeze çevirdiler. Görüş alanlarında bilinen 144 ötegezegen ve potansiyel olarak milyarlarca yıldız bulunuyordu.

Lakin yedi saatten uzun bir mühlet boyunca gökyüzünü dinledikten sonra, uzaylıya benzeyen hiçbir şey bulamadıklarını söylüyorlar.

Arayış, Batı Avustralya çölüne yerleştirilmiş 4.096 örümcek gibisi anten ağından oluşan Murchison Widefield Array kullanılarak gerçekleştirildi. 256 karo halinde düzenlenmiş antenler, uzaydan düşük frekanslı radyo dalgalarını izleyebiliyor. Daha da değerlisi, dizinin geniş bir görüş alanına sahip olması, araştırmacıların uzayın devasa bir kısmında tekno-izleri (akıllı ömür tarafından yayınlanan sinyalleri) dinleyebilecekleri manasına geliyor.

Publications of the Astronomical Society of Australia mecmuasında yayınlanmak üzere kabul edilen yeni bir makale, işte bu arayışı anlatılıyor.

Grup, uzaylı sinyallerini aramak için MWA’yı birinci sefer kullanmadı. Daha evvel 2020’de kozmosun karanlık ormanını MWA kullanarak inceleyerek 10 milyondan fazla yıldızı tahlil etmişlerdi, 2013’te galaktik merkezi incelemişlerdi ve 2018’de Orion Bulutsusu‘na hakikat bir arama gerçekleştirmişlerdi. Bu üç incelemede de hiçbir uzaylı sesi duyulmadı.

Lakin, California’daki SETI Enstitüsü araştırmacısı ve yeni makalenin başyazarı Chenoa Tremblay tarafından söylenene nazaran, yeni araştırma birkaç temel açıdan farklılık gösteriyor. 2013’te galaktik merkezde yapılan evvelki aramada sırf 38 bilinen ötegezegen bulunurken, yeni arama 144 ötegezegeni içeriyordu. Tremblay, “Bu, MWA ile yaptığımız dört araştırma içinde bilinen en büyük ötegezegen nüfusu” diyor.

Galaktik merkez etrafında ömür aramak bilhassa değerli; zira bölge galaksimizdeki en yüksek yıldız yoğunluğunu içeriyor. Yıldızların olduğu yerde, gezegenler olabilir ve gezegenler de uzaylı hayatı içerebilir.

Yeni arayıştaki yıldız ölçüsünü gerçek bir halde iddia etmek güç zira galaktik merkezin çok tozlu olabilmesi, araştırmaların görünümünü engelleyerek hakikat bir okumayı zorlaştırıyor. Daha evvelki aramalar, yıldızların ölçüsünü saymak için Gaia Uzay Gözlemevi‘nden alınan bilgileri kullanmıştı, lakin bu sistem galaktik merkezde kullanılamıyor.

Tremblay, takımın Galaktik Çekirdek olarak bilinen ve 3,3 milyon yıldızı sınıflandıran farklı bir inceleme kullandığını söylüyor. Fakat inceleme, MWA tarafından incelenen alanın %1’inden daha azını kapsıyor.

Tremblay, “Bu varsayımı genişletirsek, galaksimizin merkezine kadar milyarlarca yıldız sistemini kapsıyoruz” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu