Oyun

Lexip NP93 Alpha İncelemesi

Lexip epey değişik bir firma. Bir vakitler Citroen’in araba dünyası için yaptıklarını, birbirinden değişik ve ulaşılabilir tahlilleriyle oyunculara yönelik etraf eserleri konusunda gösteriyor. Ultra inovatif çift joystickli (biri gövdenin kendisi) faresi Pu94 ile oldukça dikkat çeken firmanın incelediğimiz eseri ise Pu94’e daha ulaşılabilir bir alternatif olan NP93 Alpha.

NP93 Alpha’nın kutudan çıkarttığınız anda dikkat çeken özelliği elbette sol tarafındaki joystick. Bu daha evvel Lexip Pu94 ve Asus ROG Chakram‘dan tanıdığımız bir icat olsa da bu kadar ülkü bir fiyata birinci defa sunuluyor, haliyle ziyadesiyle ilgi alımlı bir donanım. İki başka joystick yüzeyiyle uçak simülasyonları için şahane imkanlar sunan Pu94’e nazaran biraz daha kısa olan joystick, iki başka düzlemde hareket edebiliyor ve 30 derece kadar eğilebiliyor. Aklınıza binlerce kullanım alanı gelmiştir, ben bunu Far Cry‘da silah ve ekipman ayarlarını yaptığımız daire tuşuna atadık ve inanılmaz rahat ettik doğrusu. Ayrıyeten isterseniz War Thunder üzere oyunlarda roll / pitch ayarlarına da atayabilirsiniz. Son derece yeterli çalışıyor, verimli ve artık daha ulaşılabilir. Beğendik.

Dizayna geçince işe boyutlarla başlamak gerekiyor. NP93 Alpha oldukça büyük bir fare (132x54mm) ve eliniz küçükse rahat kullanma ihtimaliniz yok. Biz bu farenin küçük elli kullanıcılara uygun olduğunu söyleyen birkaç yorum da okuduk ve o küçük ellerin ebatlarını sahiden merak eder olduk doğrusu, çünkü NP93 Alpha’yı rahat kullanabilmek için olağan büyüklükte bir eliniz olması gerek, aksini düşünmeyin.

Lexip bu modelde çabucak hepimizin sevdiği yumuşak bir kaplama kullanmış. Bu kaplama epeyce kaliteli bir his veriyor ve rahat hissettiriyor lakin üzerinde parmak izi kalması ve öbür farelerde gördüğümüz üzere vakitle soyulması üzere dezavantajlara sahip. Lexip epeyce kaliteli bir işçiliğe sahip olsa da uzun kullanımda bu sorunu yaşar mı, şimdiden bir şey söylemek sıkıntı.

12 programlanabilir tuşa sahip olan farede Omron D2FC ailesinden switchler kullanılmış. 20 milyon basımlık ömre sahip olan bu anahtarlar hayli tok bir sese sahipler ve tıpkı vakitte gereğince sessizler. Zati kendilerini piyasadaki pek çok oyuncu faresinde görebiliyoruz. Fare tekerleği ise biraz kısa aralıklara sahip, bu da sayfayı süratlice aşağı kaydırmakta sorun yaşatabiliyor. Bunun yanında gereğince sessiz ve kullanımı kolay. Üst kısımda ise DPI denetim tuşu bulunuyor.

Lexip bu modelde RGB takviyesi de sunuyor lakin tek bölge olduğundan süper bir ışık gösterisi beklemeyin. Biz Lexip’in özdeşleştiği turuncu rengi kullanıyoruz ve göze oldukça güzel geliyor. Kolay ve farenin genel şıklığına uygun. Maalesef yandaki işlev tuşlarına kolay erişilse de bir ölçü sünger hissi veriyorlar.

Sensör kısmı bize nazaran farenin en zayıf noktası. Şöyle ki farede kullanılan ADNS-3050 optik sensörü, giriş düzeyi olarak tabir edebileceğimiz bir eser. 1:1 DPI takviyesini 2000dpi’a kadar verebilen bu sensör, yazılım takviyesiyle 12000dpi’a kadar hassaslığı destekleyebiliyor lakin 2000dpi’ın üzerinde tutarlılığı giderek düşüyor. 20G hızlanma ve 60 IPS sürat pahaları de birçok oyuncu için kâfi olsa da rekabetçi oyunlar için biraz zayıf kalabilir. Bu noktada NP93 Alpha’nın bir ultralight fare olmaktan çok uzak olduğunu bir defa daha hatırlatmak gerekiyor. Bu eser günlük oyun seansları için ziyadesiyle kâfi lakin daha fazlası için hem performansı hem de yükü sebebiyle gerçek seçim değil.

Tartı dedik, izah edelim: Lexip bu eserde hafiflik üzere bir gaye gütmemiş. Yüksüz haliyle 145 gram olan eser, 3.6 ve 18 gramlık iki “ağırlık kartuşu” ile bir arada geliyor. Bunlardan hangisini tercih ettiğinize nazaran de yükü 166 grama kadar çıkabiliyor. Rekabetçi oyunlar oynuyorsanız epey ağır bir kütle olacak elinizin altında fakat Lexip’in bu bahiste epeyce kalite kokan bir tahlili de mevcut.

Lexip yükün yarattığı dezavantajı altı adet seramik mouse ayaklığı ile (skatez demeyelim artık) çözme yoluna gitmiş. Kayganlığını uygun yüzeyde 1500km’den fazla koruyabilen bu ayaklıklar o kadar kaygan ki, alışmam vakit aldı. Bakın o denli PTFE kayganlığı değil bahsettiğim, neredeyse denetim dışıymış üzere gelen, değişik his yaşatan bir kayganlık düzeyi. Ben biraz alıştıktan sonra çok sevdim lakin sert yüzeylerde biraz ses yapıyor, kumaşa daha uygun haberiniz olsun. Bunları kullandıktan sonra eski farenize dönmeniz biraz garip hissettirebilir.

NP93 Alpha’nın beğenmediğimiz bir özelliği de 1.55m uzunluğundaki, örgü kablosu. Bu kablo hayli sert ve oyun oynarken masanız kalabalıksa bir yerlere takılabiliyor. Paracord yumuşak kablo bu esere çok yakışırmış.

Son olarak Lexip Control Software‘den bahsetmek isteriz. Aşikâr ayarları çarçabuk yapmanızı sağlayan bu programın kritik bir sorunu geçtiğimiz günlerde düzeltildi. Onboard hafızaya sahip olmayan NP93 Alpha’nın programla birlikte seçili formda gelen otomatik profil seçimi opsiyonu yüzünden her oyun için farklı ayar yapmanız gerekebiliyordu ve şayet yapmazsanız default ayarlara dönüyordunuz. Bu kusur nasıl yapıldı bilmiyorum ancak yanlıştan dönülmüş olması hoş.

Sonuç

Lexip NP93 Alpha’nın ülkemizde bir distribütörü olmasa da Amazon üzerinde 40$‘lık fiyatlarla kendisine ulaşabiliyorsunuz. Performans konusunda ne aradığınızı ve farenin size ne vereceğini anlatmaya çalıştım, bu doğrultuda niş bir eser olarak tabir edilebilecek NP93 Alpha’yı satın almaya karar verirseniz dolu dolu bir kutu içeriği sizi bekliyor olacak.

Değişik bir tecrübeydi kendi ismimize, şimdiye kadar kullandığımız en özgün oyuncu farelerinden biriydi ve genel izlenimimiz de olumlu.

CHIP Online Notu: %82

+ Son derece şık
+ Seramik fare ayakları
+ İki eksenli joystick
+ Kaliteli personellik
– Sensör performansı düşük
– Dahili hafıza yok
– Hayli ağır
– Kaplamada parmak izi kalıyor

Kürşat Vakit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu