BilimTeknoloji

Türkiye, en fazla Dacia Duster satılan 4’üncü ülke

2004 yılında yollara çıkmaya başlayan Logan’ın akabinde 2010 yılında tanıtılan Duster, markayı geleceğe taşıyan yeni jenerasyon ikinci Dacia oldu.

Erişilebilir, şık ve sağlam olan Duster, 2010 yılında gereksinimlere karşılık veren bir model olarak doğarken süratle marka ve tüm dal için ikonik bir model haline geldi. Bugüne kadar 2 milyon satış adedine ulaşarak büyük bir muvaffakiyet elde etti.

Minik Hyundai Casper’ın ticari versiyonu da çıktı: Casper Van

5 sa. evvel eklendi

Paylaşılan bilgilere nazaran Türkiye, 152 bin 406 adetle en fazla Duster satışı gerçekleşen 4’üncü ülke pozisyonunda bulunuyor. En fazla Duster satılan 5 ülkeyi aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Biz listeye Dacia Duster’ın kelam konusu ülkelerdeki başlangıç fiyatlarını da dahil ettik.

En fazla Dacia Duster satılan 5 ülke

Sıra Ülke Adet Başlangıç fiyatı
1. Fransa 454.707 14.990 euro
2. İtalya 258.102 13.650 euro
3. Almanya 210.776 12.290 euro
4. Türkiye 152.406 360.000 TL (23.256 euro)
5. İspanya 124.271 13.900 euro

Duster satın alma kararının ana nedeni fiyat

Paylaşılan bilgiler ortasında dünya genelindeki Dacia Duster kullanıcılarıyla ilgili birtakım istatistiklere de yer verilmiş. Buna nazaran, kullanıcılarla ilgili öne çıkan kimi özellikler şöyle;

  • Tüm pazarlar ortasında, İngiltere’de Dacia Duster kullanıcıları içerisinde bayanların oranı erkeklere kıyasla daha yüksek.
  • Türkiye, ortalama 42 yaş olmak üzere en genç Duster kullanıcısına sahip. Çoğunluğu aileleriyle yaşıyor. (yüzde 62’si çocuklarla birlikte yaşıyor)
  • Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya’da Duster sahiplerinin; yüzde 23’ü yürüyüş ve tabiat yürüyüşü, yüzde 12’si bisiklet sürmeyi ve yüzde 9’u seyahat etme olmak üzere açık havayı seviyor.
  • Birebir beş ülkede kullanıcıların yüzde 44’ü kırsal alanlarda, yüzde 30’u küçük kasabalarda, yüzde 10’u orta/büyük kentlerde ve yüzde 11’i banliyölerde yaşıyor.
  • Duster satın alma kararının ana nedenleri yüzde 56 ile fiyat, yüzde 20 ile tasarım yahut yüzde 16 ile marka sadakati.

Duster 1’e verilen kod olan H79’un doğuşunda eser takımlarına verilen vazife, şimdi pazarda olmayan bir araç ortaya koymalarıydı. Dünyanın dört bir yanındaki insanların kullanımına hitap etmesi gerekiyordu ve bu nedenle dondurucu soğuk ve yüksek sıcağa uyumlu olmalıydı. Tüm bunlar, tüm rakiplere meydan okuyan bir fiyata sunulmalıydı. Özetle, bir 4WD araç üzere sağlam, emniyetli ve çok taraflı bir araç ortaya çıkmalıydı.

Görünen o ki takımlar vazifesinde başarılı oldu. Dacia Duster, satışa sunulduğu günden bu yana 40’ın üzerinde ödül kazandı. Romanya’da Yılın Arabası, İngiltere’de En Düzgün SUV, Almanya ve Belçika’nın En Düzgün Aile Arabası üzere pek çok ödül sıralanabilir.

Duster, seri üretimin yanında, kimi pazarlarda özel versiyonlarla da karşımıza çıktı. Paletli Duster, ambulans Duster, polis otosu Duster, Popemobile Duster da dahil birçok özel kitler ve sonlu seri ile farklı Duster tahlilleri sunuldu. Dacia ayrıyeten 400 adet dönüşümlü Duster Pick-up üretip pazara sundu.

Pekala siz Dacia Duster hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Türkiye, en fazla Dacia Duster satılan 4’üncü ülke

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu