Bilim

Mars’taki yapılar için sıra dışı bir materyal: Patates tabanlı beton

İngiltere’deki Manchester Üniversitesi bilim insanları, Mars’ta yapılar inşa etmek için kullanılabileceğini söyledikleri StarCrete isimli patates tabanlı yeni bir beton geliştirdiler. Yeni materyal, bilim insanlarının Kızıl Gezegenin yüzeyinde tekrar edilmesinin kolay olacağını söylediği çok kolay bir tanım kullanıyor. Ayrıyeten Mars’ta yapılar inşa etmek için daha evvel yapılan tekliflerden çok daha farklı olduğunu da belirtmekte yarar var.

StarCrete’in patates tabanlı bir beton olarak tanımlanması pek çok soru işareti yaratabilir. Yeni buluşla ilgili Open Engineering mecmuasında yayınlanan bir makaleye nazaran, bu tanım sadece patates nişastası, bir ölçü tuz ve dünya dışı toz gerektiriyor. Bu karışım, bilim insanlarının olağan betondan çok daha güçlü olduğunu söylediği bir materyalin ortaya çıkmasını sağlıyor.

StarCrete üzere patates tabanlı beton oluşturmanın ardındaki fikir, Kızıl Gezegen’de yaşayacak astronotlar için üretilen besinlerden arta kalan nişastadan faydalanma maksadını temel alıyor. Ayrıyeten, bu karışımı tamamlamak için gezegenden sırf tuz ve toz alınması gerektiğinden ötürü, üretim ve inşaat için gereken öğeleri gezegene taşımak, öteki pek çok seçeneğe nazaran göreli olarak daha ucuz olacaktır.

Özellikle de NASA’nın önümüzdeki 20 yıl içinde Mars’a beşerli bir misyon planlamasından ötürü, Mars’ta yapılar inşa etmenin daha ucuz ve daha verimli bir yolunu bulmak, son birkaç yıldır birçok bilim beşerinin temel odaklarından biri oldu. StarCrete üzere bir malzeme hazır olduğunda, bir Mars’ta bir üs kurma fikrinin uygulanabilir bir amaç olmasını hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Ancak, astronotların düşük yahut sıfır yerçekiminde yaşadıkları kemik kaybı üzere, çözülmesi gereken öbür kaygılar de bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu