BilimTeknoloji

Taşınabilir MRI aygıtı geliştirildi

MRI isimli görüntüleme yolu teşhis aracı olarak yaygın kullanılmakla birlikte makinenin büyüklüğü ve pahalılığı da kullanım alanlarını daraltıyor. Artık is University of Hong Kong ( HKU ) araştırmacıları hem ucuz hem de taşınabilir MRI sistemi geliştirdi. Ayrıyeten geliştirilen sistem göreli olarak daha küçük manyetik alan kullandığı için kalkan kullanımı da azaltıyor.

MRI isimli görüntüleme prosedüründe bedenin yumuşak dokuları incelenebiliyor böylelikle bilhassa beyin dokusu konusunda hayli faydalı oluyor ve beyin tümörleri, yaralanmaları ve serebrovasküler olaylar teşhis alabiliyor. Ayrıyeten kelam konusu usulün BT ( tomografi ) ile X-Ray görüntüleme usullerine nazaran daha az risk barındırdığını da ekleyelim.

MRI

MRI’nın bütün üstün özelliklerine karşın kelam konusu makineler milyonlarca dolar olmakla birlikte makinelerin bakımı ve işlemesi için de her ay onbinlerce dolar harcanması gerekiyor. HKU araştırmacılarının geliştirdiği taşınabilir MRI aygıtı sadece 0,055 tesla manyetik alan gerektiriyor. Günümüzde kullanılan MRI aygıtlarının 3 tesla güç gerektirdiğini ekleyelim. Geliştirilen makinenin 20.000 dolardan daha ucuza mal olacağı öngörülmekle birlikte sırf 2metrekarelik bir alan gerektiriyor ve araştırmacılara nazaran 750 kg olan makinenin kilosu da 500 kilonun altına indirilebilir.

Geliştirilen aygıt 25 beşerde ( 13 beyin tümörlü, 8 iskemik inmeli, 4 intraserebral hemorajili ) test edilmekle birlikte yeni sistemin yaygın kullanıma başlanması için FDA onayı gerekiyor.

Son olarak FDA’nin misal sisteme sahip bir MRI aygıtını da onayladığını belirtelim.

Yeni araştırma Nature Communications isimli mecmuada yayımlandı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu