Teknoloji

Apple AR/VR başlığının fiyatı için yeni bir argüman ortaya atıldı!

Apple’ın uzun müddettir üzerinde AR/VR tabanlı başlığı ile ilgili söylentiler son devirde güzelce arttı. Lansmanı daima ertelemelere takılan aygıt için geçtiğimiz günlerde tekrar erteleme haberi çıkmıştı. Çıkışı yılan öyküsüne dönen başlığın artık de fiyatı ile ilgili bir sızıntı bilgi ulaştı.

Apple AR/VR başlık en az 2 bin dolar olacak

Apple, genel olarak üzerinde çalıştığı eserler hakkında sızıntı olmamasına ihtimam gösteriyor. Fakat Apple sızıntı bilgileriyle ünlü kimi bireyler, AR/VR başlık ile ilgili yeni tezler ortaya atıyor. Geçtiğimiz günlerde yeniden ertelendiği duyurulan başlığın ucuz bir eser olmayacağı daha evvel belirtilmişti. Eserin en az 2 bin dolar düzeylerinde olabileceği belirtildi.

Aygıt  MacBook Pro’da kullanılan 96W adaptörden güç alacak. Aygıt, her biri TSMC tarafından üretilen biri 5nm, başkası 4nm olmak üzere iki farklı işlemciye sahip olacak. Daha evvel Apple’ın yeni AR/VR kulaklığına muhtemelen M1 Pro çipini kullanacağını belirten Bloomberg’den Mark Gurman, içeriğinde şu sözlere yer verdi.

Apple, genel olarak eserlerinde rakiplerinden biraz daha fazla fiyat almasıyla biliniyor. Böylelikle Apple, şimdiye kadarki en karlı tüketici elektroniği şirketlerinden birisi oldu. Yeni kulaklık bir istisna olmayacak. Lakin şirketin 2 bin doların üzerindeki fiyat noktalarını tartışmasının ana nedeni, birtakım dahili teknolojilerinden kaynaklanıyor.

Apple kulaklığın içindeki çipin M1 Pro ile eşit olacak. Bu durum onu M1’den daha âlâ hale getirecek. M1 yerine M1 Pro kullanmanın ana nedeni CPU suratları değil. Daha gelişmiş grafiklere muhtaçlık var. Bildiğiniz üzere, M1’de sekiz çekirdekli bir GPU bulunurken, M1 Pro’da 14 ila 16 grafik çekirdeği bulunur.

Apple’ın AR/VR başlığının çıkış tarihi 2023 olacak

Ünlü analist Ming-Chi Kuo, daha evvel AR/VR kulaklığının oyun, medya tüketimi ve irtibata odaklanacağını söylemişti. Şimdi ismi de aşikâr olmaya aygıt için çeşitli söylentiler dolaşıyor. Apple, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisini bir ortada barındıran başlığını bu yıl düzenleyeceği WWDC22 etkinliğinde tanıtmayı hedefliyordu. Fakat Gurman, cihazın 2023’e ertelendiği duyurmuştu.

Apple’ın sanal gerçeklik eseri hakkında ne düşünüyorsunuz? Eser alanında en güzeli olabilir mi? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu