BilimTeknoloji

Yeni Porsche Taycan Sport Turismo ailesi ayrıntılandı

Elektrikli Porsche Taycan ailesi artık üç farklı gövde tipinden oluşuyor: Taycan, Taycan Cross Turismo ve Taycan Sport Turismo. Bunlardan sonuncusu geçtiğimiz kasım ayında ‘GTS’ formunda tanıtıldı. Alman üretici artık de Taycan Sport Turismo ailesini ayrıntılandırdı.

Yeni Porsche Taycan Sport Turismo aslında gövde yapısı olarak Cross Turismo’dan farklı değil. Kardeşindeki plastik eklentilerden kurtulan model yere daha yakın ve adına yakışır halde daha sportif ayrıntılara sahip. Özellikle Turbo S versiyonunda devreye giren karbon ayrıntılar bu durumu daha da perçinliyor.

Tüm Taycan Sport Turismo modelleri hatchback ile station wagon ortasında gidip gelen bir silüete sahip. Elbette bu durum yalnızca görünüş olarak kalmayıp daha ferah bir hayat alanı yaratıyor. Standart Taycan’a nazaran ön baş uzaklığı 9 mm, art baş uzaklığı ise 45 mm daha fazla.

Eldeki seçeneklere nazaran bagaj hacmi 446 litreye kadar çıkıyor. Art koltuklar katlandığında ise bu alan 1212 litreye kadar çıkıyor. Ayrıyeten bagaj açıklığı da Taycan’a nazaran daha büyük. Konsolda değişim yok. Farklı modlara sahip güneş ışığı denetim teknolojisiyle gelen panoramik cam tavan opsiyonel.

Taycan Sport Turismo’nun güç aktarma seçenekleri standart Taycan ile birebir. Bu da giriş düzeyinin geriden itişli, öbür tüm versiyonların dört tekerlekten çekişli olduğunu gösteriyor. Taycan ve Taycan 4S versiyonlarında 79.2 kWsa batarya standart. Lakin opsiyonel olan 93.4 kWsa’lik Performance Battery Plus da tercih edilebiliyor. Böylelikle araç daha fazla güç kazanırken menzil de WLTP’ye nazaran 498 kilometreye kadar çıkıyor.

Taycan Sport Turismo ailesinin overboost fonksiyonuyla versiyona nazaran azami güç çıkışları şöyle:

Versiyon Standart Performance Battery Plus
Taycan Sport Turismo 300 kW – 408 PS 350 kW – 476 PS
Taycan 4S Sport Turismo 390 kW – 530 PS 420 kW – 571 PS
Taycan GTS Sport Turismo 440 kW – 598 PS
Taycan Turbo Sport Turismo 500 kW – 680 PS
Taycan Turbo S Sport Turismo 560 kW – 761 PS

Ailenin en güçlü üyesi Turbo S, overboost işleviyle birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 2.8 saniyede tamamlıyor. Azami süratiyse 260 km/s ile sonlu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu