Bilim

SpaceX’in Mars amaçlarına çevresel inceleme manisi

SpaceX uçuşları, Federal Havacılık Yönetimi (FAA) mahzuru ile karşı karşıya. FAA, Harika Heavy’nin etraf değerlendirmesi için belirlediği tarihi 28 Şubat 2022’ye kadar uzattığını açıkladı.

31 Aralık 2021 olarak belirlenen çevresel kıymetlendirme rapor tarihi, FAA tarafından uzatıldı. SpaceX’in etraf üzerindeki mümkün tesirleri azaltma planının kâfi olup olmadığını pahalandıran FAA, şimdi çalışmalarını tamamlamadığını duyurdu.

FAA, SpaceX çalışmalarının etrafa tesirini titizlikle inceliyor

FAA tarafından yapılan açıklamada, “Tarafımıza gönderilen değerlendirmelerin fazla olması nedeniyle mühlet uzatma süreci uygulanacaktır. Ayrıyeten istişare taraflarıyla yapılan istişare bu süreçte devam edecektir.” tabirleri yer aldı. Federal yasaya nazaran hazırlanan rapor için 18.000’den fazla kamu değerlendirmesi bulunuyor.

Daha evvel Dünya atmosferinde kimi testler yapan SpaceX, şimdi Harika Heavy ile test uçuşu gerçekleştirmedi. Elon Musk’ın Ay ve Mars seyahatlerinde insan taşıyacak olan Harika Heavy, epey değerli bir misyona sahip.

Şubat ayında FAA tarafından onay geldiği takdirde, Starship gemisinin birinci uçuşu Mart 2022’de gerçekleştirilecek. Kimi analistler, hükümetin daha kapsamlı bir çevresel tesir raporu için ek müddet isteyebileceğini belirtiyor. İnceleme müddeti uzatıldığında Starship uçuşu birkaç ay daha ertelenecek.

Salı günü yayınlanan Lex Fridman podcast’ine konuk olan Elon Musk, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. SpecaX’in Mars’a ne vakit indirilebileceği sorulan Musk, 20 saniyeden fazla duraksadıktan sonra “En düzgün ihtimalle yaklaşık 5 yıl, lakin bu müddet 10 yıla kadar uzayabilir.” dedi.

Elon Musk: “SpaceX, iflasın eşiğine gelebilir”

Musk, başlangıçta 2024 yılında insanları Mars’a indirmeyi hedefliyordu. Aralık 2020’de yaptığı açıklamada Musk, “6 yıl içerisinde kızıl gezegene insanları götüreceğiz. Bu hususta kendimden son derece eminim.” sözlerini kullandı. Lakin bürokratik mahzurlar nedeniyle uzayan süreç, Musk’ın kısa müddette Mars’a gitme inancını sarstı.

Bu yılın başlarında Musk, Starship yakında yola çıkmazsa iflasın potansiyel bir risk olacağı konusundaki tasasını lisana getirdi. SpaceX, FAA konusunda sorulan soruları karşılıksız bıraktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu