Mobil

Bakanlıktan cep telefonu satışlarına yeni taksit düzenlemesi

Geçen hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararıyla “yenilenmiş telefon” niteliğindeki cep telefonu satışlarında kullanılan tüketici kredilerindeki vade sonu 3 bin 500 TL’den 5 bin TL’ye çıkarıldı. Ayrıyeten taksit hududu 5 bin TL’nin altında kalan modellerde 12 ay, fiyatı hududun üzerinde olan modellerde ise 6 ay olarak belirlendi.

Bugün Ticaret Bakanlığı kararıyla Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Perakende Ticarette Uygulanacak Unsur ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte, cep telefonu satışlarında 3 aylık taksitlendirme sonuna tabi fiyat 5 bin TL oldu. Bu, evvelce 3 bin 500 Türk Lirasıydı.

Cep telefonu satışlarında taksit sayısı değişti

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında Ticaret Bakanlığı kararıyla yayımlanan 31705 sayılı yönetmelik yeterince artık fiyatı 5 bin Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında 3 ay taksit imkânı kullanılabilecek. Birebir vakitte yenileme merkezleri yahut yetkili satıcılarca gerçekleştirilmesi kaydıyla, fiyatı 5 bin Türk Lirasının üzerinde olan yenilenmiş eser niteliğindeki cep telefonu satışlarında ise altı 6 taksit yaptırılabilecek.

“Perakende Ticarette Uygulanacak Unsur ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında alınan yeni karar Resmî Gazete’de şöyle açıklandı:

6/8/2016 tarihli ve 29793 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak Unsur ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12/B unsurunun ikinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki formda değiştirilmiştir.

“a) Fiyatı beş bin Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında üç ay; yenileme merkezleri yahut yetkili satıcılarca gerçekleştirilmesi kaydıyla, fiyatı beş bin Türk Lirasının üzerinde olan yenilenmiş eser niteliğindeki cep telefonu satışlarında altı ay,”

Pekala ya sizler bu bahiste neler düşünüyorsunuz? Getirilen taksit düzenlemesi hakkındaki fikirlerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu