BilimTeknoloji

Meskende ekran üretimi mümkün oluyor: Bilim insanları 3D yazıcıyla esnek OLED ekran bastı

Minnesota Twin Cities Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kendileri için özel olarak tasarlanmış bir 3D yazıcıda esnek OLED ekran basmayı başardılar. Çığır açan gelişme, gelecekte akıllı telefon ve televizyon üzere elektronik aygıtlarınızı onarmak için konutta kendi başınıza ekran üretebileceğiniz manasına geliyor.

Daha evvel çeşitli araştırma kümeleri 3D baskı tekniğini kullanarak OLED ekran basmaya çalışmıştı, fakat bu taraftaki teşebbüsler büsbütün başarısız oldu. Twin Cities Üniversitesi takım sayesinde OLED ekranlar, büyük ve değerli fabrikalar yerine meskenlerde 3D yazıcılar kullanılarak üretilebilecek.

İki baskı yolu birleştirildi

Bilim insanları büsbütün fonksiyonel bir ekran için gereken altı katmanı iki 3D baskı prosedürü kullanarak bastı. Elektrotlar, orta temaslar ve öbür birtakım bileşenler ekstrüzyonla, ekranın etkin katmanları ise püskürtme ile basıldı. Sonuç olarak ortaya 2.000 katlama döngüsüne dayanabilen büsbütün fonksiyonel bir esnek OLED ekran çıktı.

Prototip 1.5 inç boyutunda ve sırf 64 piksel içeriyor. Fakat araştırmacıların ileride daha büyük boyutlu ve daha yüksek çözünürlüklü bir ekran basma planı da var. Ayrıyeten parlaklığı artırmak da istiyorlar. Kelam konusu teknolojiyi mesken kullanımına uyarlamak elbette ki biraz daha vakit alacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu