Donanım

DDR5 bileşen üretimindeki kahır ile ilgili birinci ağızdan açıklama

Hepimizin malumu ülkemiz dahil tüm dünyada pandemi ve çip krizi üzere nedenlerden ötürü birçok dal sekteye uğradı. Bu süreçte elektronik eserlerin fiyatlarında önemli bir artış yaşanırken, üretimin büyük ölçüde yavaşlamasıyla bilhassa üst seviye özelliklere sahip bilgisayar donanımları adeta bulunamaz hale geldi. Bulunsa bile fiyatlar uçuk düzeylerde olabiliyor.

DDR5 de bunlardan biri diyebiliriz. Çünkü devam eden global çip krizi nedeniyle bir türlü üretiminde önemli ezalar yaşanan ve istenen düzeye gelemeyen standartla ilgili ABD merkezli elektronik şirketi Micron tarafından net bir açıklama geldi.

Micron: 2022’nin ikinci yarısına kadar sürecek

Micron CEO’su Sanjay Mehrotra, kısa mühlet evvel yaptığı açıklamada DDR5 bellek üretimindeki düşünceleri doğrularken, bileşen eksikliğinin standartın benimsenmesini yavaşlattığını söz etti. Buna ek olarak kelam üretim meselesinin 2022 yılının ikinci yarısından itibaren tesirini azaltacağını ve toparlanma sürecine gireceğini belirtti.

Öncelikle bileşen kıtlığının DDR5 modüllerinin kendisinde değil, bünyesinde barındırdığı güç idaresi entegre devreleri(PMIC) ve voltaj regülatör çiplerinden(VRM) yaşandığını belirtelim. DDR5 piyasaya sürülmeden evvel anakartların üzerine konumlandırılan bu bileşenler, yeni teknoloji ile voltaj düzenlemeyi kolaylaştırma ve anakart üzerindeki karışıklıkları azaltma hedefiyle DDR5 modüllerine taşındı. Durum bu türlü olunca üretimi büyük ölçüde zorlaştı.

An itibariyle Micron başta olmak üzere öteki üreticiler, DDR5 bellekleri konusunda çalışmalarını hızlandırsa da, üstte bahsettiğimiz PMIC ve VRM üzere ek bileşenlerde yaşanan bileşen kıtlığı nedeniyle istenen düzeye bir türlü ulaşılamıyor.

Bunun yanı sıra Güney Kore merkezli bir yarı iletken üreticisi SK Hynix, dünyanın birinci 24 GB DDR5 RAM yongası üzerinde çalışmalara başladığını duyurdu. Lakin tıpkı sorun nedeniyle şirketin hareket alanı hayli kısıtlı.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Global çip krizi, ne vakit tesirini azaltabilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu