Donanım

Belleklerde tek hücreye 7 bit periyodu

Bellek kesiminde üreticiler zar alanını büyütmeden daha ağır kapasitelere ulaşmanın peşinde. Hücre başına 4 bite kadar kısıtlanan üreticiler yığın katmanlarını arttırarak yenilik geliştirmeye çalışıyor. Japon bir teşebbüs devrimsel bir yenilik duyurdu. 

Hücre başına 7 bit

Renesas’tan ayrılan bir takımın kurduğu Floadia ismindeki Japon teşebbüs hücre başına 7-bitlik data kaydederek değerli bir gelişmeye imza attı. 7-bitlik bu hücreler 10 yıl boyunca 150 dereceye kadar sıcaklıklarda korunabiliyor. 

Teşebbüs, mikro denetimciler için geliştirdiği Sonos bellek teknolojisini temel alıyor. Bu teknolojide şarj tutan katmanların yapısı Ono ismi verilen bir sinema katmanı ile tekrar tasarlanmış. Ayrıyeten hücre yapısı ve denetim ağı da tekrar tasarlanmış. Teşebbüs bu optimizasyonları yapmadan dahi 7-bitlik hücrenin 100 saniye kadar data tutabildiğini söz ediyor. 

Yeni teknoloji gelecek ismine büyük potansiyele sahip fakat NAND bellekler için şimdi erken. Proje biraz daha bellek içerisinde bilişim konseptini temel alıyor. Bu bakımdan yapay zekâ süreçlerine uygun. Teşebbüs işlemci yahut grafik ünitesi üzerinde değil bellek üzerinde daha verimli yapay zekâ süreçleri hedefliyor. Esasen büyük bilgi yüklerini tutması gerekmiyor ve 55nm üzerinde üretim süreçlerine sahip. Şimdi bu yeni teknolojinin performans pahaları ve ne vakit kullanıma sunulacağı bilinmiyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu