Donanım

AMD, Ryzen 6000 Serisi İşlemcilerini Resmi Olarak Tanıttı

CES 2022 tüm süratiyle sürerken AMD de fuarın ritmine uyacak bir gösteriye imza attı. CES 2022’de pek çok kolda yeni eserlerini tanıtan kırmızı grup, Ryzen 6000 serisi taşınabilir işlemcileriyle adeta esip gürledi.

AMD’nin işvereni Dr. Lisa Su’nun mesken sahipliğini yaptığı CES 2022 açılış sunumunda AMD, “Zen 3+” çekirdeğini AMD RDNA 2 grafik kartıyla güçlü bir dizaynda birleştiren yeni Ryzen taşınabilir işlemcilerini duyurdu.

AMD’nin savına nazaran, yeni dizüstü bilgisayarlar sadece evvelki taşınabilir işlemcilerin sağladığı performanstan daha güçlü olmayacak, verimlilik manasında da etkileyici pil ömrü sunacak. Bu yeni jenerasyon işlemcilerin bulunduğu dizüstü bilgisayarların 24 saate kadar pil ömrü sağlayabileceğini tez eden AMD’ye nazaran Ryzen 6000 serisi taşınabilir işlemciler, Ryzen 5000 taşınabilir işlemcilere kıyasla da 5 GHz’e varan saat suratları ve 1.3 kata kadar daha süratli süreç gücü sunarak, şimdiye kadarki en süratli AMD Ryzen işlemcileri. Artık biraz daha ayrıntılara bakalım.

AMD Ryzen 6000 Serisi İşlemciler

“Zen” mimarisiyle başlayan süreçte AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, watt başına daha âlâ performans sunması için optimize edilen AMD “Zen 3+” çekirdeği üzerine inşa edildi. Bu yeni seri, 5000 Serisine nazaran 5 GHz’e kadar saat suratı, 1,3 kata kadar daha süratli süreç suratı ve 2,1 kata kadar daha süratli grafik performansıyla şimdiye kadarki en süratli AMD Ryzen işlemcileri olma özelliğine sahip.

“Zen 3+” çekirdeği uyarlanabilir güç idaresi özellikleri ve güç tasarrufuna yardımcı olan yeni derin uyku özelliği aracılığıyla güç ve verimlilik sağlıyor. En son çıkan AMD Ryzen işlemcilerle karşılaştırıldığında, AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler görüntü konferans için yüzde 30’a kadar daha az güç tüketiyor. Bu, Ryzen 6000 Serisi işlemcilerin tek bir şarjla 24 saate kadar sinema oynatmayı, büsbütün serin ve sessiz bir dizüstü bilgisayarda gerçekleştirmesiyle inanılmaz pil ömrü sağlıyor.

Yüksek performanslı sekiz çekirdeğe sahip, her biri tıpkı anda birden fazla misyonu yerine getirerek 16 iş parçacığı süreç gücü sağlayan AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, evvelki nesile nazaran tekli çekirdekte yüzde 11’e kadar, çoklu çekirdekte ise yüzde 28’e kadar daha uygun bir performans sağlıyor.

AMD RDNA 2 Mimarisi Tabanlı Grafikler

AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler birebir vakitte RDNA 2 mimarisini kullanan birinci taşınabilir işlemciler son kuşağa nazaran iki kata kadar daha süratli grafik performansıyla, PC oyunlarının büyük çoğunluğunu Full HD çözünürlükte meselesiz bir formda oynatabilen dünyanın birinci tümleşik grafik kartı olma özelliğini taşıyor. Ryzen 6000 Serisi işlemciler, ultra yüksek çözünürlükler ve yenileme suratları sağlayan büsbütün yeni bir bütünleşmiş ekran motoruna sahip. AMD Ryzen 6000 Serisi, rakiplerine kıyasla yüzde 70’e kadar daha süratli AAA oyun tecrübesi sunuyor, dinamik HDR ekranları destekliyor ve AMD FreeSync teknolojisi her şeyin meselesiz olmasını sağlıyor.

Yeni Platform; Yeni özellikler

Gücü, verimliliği ve harika grafikleri tamamlamak için AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler yeni bir platform üzerine inşa edilmiş ve mevcut en yenilikçi teknolojilerle birlikte yeni özellikler sunuyor.

  • Daha süratli taşınabilir bilgi süreci için gelişmiş DDR5 bellek
  • PCIe 4.0 ve USB4 ile yükseltilmiş etraf üniteleri takviyesi
  • Art plan gürültüsünü filtrelemek için AI gürültü engelleme özelliği
  • Qualcomm ve MediaTek ile olan bağlantılarla güçlü Wi-Fi 6E çözümlerid

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu