Donanım

Aralık ayı Steam anketi paylaşıldı: AMD’nin yükselişi sona eriyor

Steam Donanım ve Yazılım Anketi‘nin Aralık ayı listesi paylaşıldı. Uzun bir müddettir Intel’e kıyasla pazar hissesinde yükselişini sürdüren AMD, Aralık ayı ile bir arada düşüş yaşadı.

AMD yükselişi sona erdi

Ağustos ayında epey yüksek diyebileceğimiz yüzde 72,68 kullanım hissesine sahip olan Intel, AMD yükselişi sebebiyle düşüş yaşayarak Kasım ayında yüzde 68,45 hisseye sahip olmuştu. Intel’e kıyasla Ağustos ayında yüzde 27.31 kullanım oranına sahip AMD ise Kasım ayına kadar yükselişini sürdürdü lakin Aralık ayı ile bir arada bu yükselişi kaybetmeye başladı. Intel’in yeni kuşak işlemcilerinin çıkışı ile birlikte AMD, Aralık ayında yüzde 0,82 düşüş yaşadı.

Intel’in yeni 12.nesil ailesi çeşitli tenkitler alıyor olsa da kullanıcıların tercihini kazanmayı başardığını söyleyebiliriz. Kullanıcı datalarının ekran kartı tarafına bakarsak, Nvidia modelleri ortasında en büyük artış RTX 3060’da yaşandı ve Aralık ayında kullanım oranı yüzde 0,57 yükseldi. Bununla birlikte RTX 3060Ti modelinde yüzde 0,30, RTX 3070 modelinde ise yüzde 0,14 kullanım artışı görüldü.

Steam bilgilerinde RDNA2 ekran kartları ortasından sadece RX6700 modeli ile varlığını sürdüren AMD, kartın kullanım oranını yüzde 0,19 arttırmayı başardı. İşletim sistemi tarafında ise yüzde 81,74 oranıyla liderliğini sürdüren Windows 10, yeni işletim sistemi Windows 11’in yaygınlaşması ile birlikte yüzde 1.64 oranında kayıp yaşadı. Bununla birlikte Aralık ayında yüzde 1.87 oranında yükseliş gösteren Windows 11, toplam kullanım oranlarında yüzde 10.15’e ulaşmayı başardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu