Donanım

Rusya’nın 48 çekirdekli yeni işlemcisi hazır

Yonga bölümünde kendi işlemcisini üretebilen ülkelerden birisi de Rusya. Geçtiğimiz aylarda RISC-V mimarisini temel alan on binlerce işlemci için düğmeye basılan ülkede Baikal firması da değerli bir misyon yürütüyor. Firma 48 çekirdekli yeni işlemcisini devreye soktu. 

Baikal-S işlemcisi neler sunuyor?

Rus Baikal firması uzun yıllardır yonga tasarımı yapıyor. Daha çok MIPS ve ARM odaklı çalışan böylelikle verimlilik odaklı eserler geliştiriyor. Firmanın Baikal-S ismiyle geliştirdiği yeni işlemcisi de 48 ARM çekirdeği barındırıyor ve verimli sunucular hedefliyor. 

2GHz suratında çalışan ve 2.5GHz düzeyine kadar sürat aşırtılabilen işlemci 120W güç harcıyor. İnançlı açılış ve idare için de RISC-V tabanlı bir yardımcı işlemci entegre edilmiş. Tüm yonga seti özel bir tasarım tarafından denetim ediliyor. 

SPEC2006 CPU Integer, Coremark, Whetstone, 7Zip ve HPLinkpack üzere testlere de giren işlemcinin Intel Xeon Gold 6148 Skylake ve AMD EPYC 7351 işlemcilerine denk olduğu sav ediliyor. 4 sokete kadar sunucularda kullanılacak olan işlemcilerden gelecek yıl 10 bin adet, 2023 yılında ise 30 bin adet üretilecek. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu