Donanım

Mac ve MacBook’larda Can Sıkan Zoom Sorunu Devam Ediyor!

Apple’ın Mac bilgisayarlarını kullananlar, Zoom‘un art planda açıkken ve bir görüşme yapılmıyorken bile sistemin mikrofonlarını açık tuttuğunu söylüyor. The Register tarafından bildirildiği üzere sorun, macOS Monterrey ile çalışan MacBook’larda ve Mac’lerde yaşanıyor.

Zoom kullanıcılarının mikrofonların açık kaldığını keşfetmelerinin nedeni, Apple’ın, bir uygulama yahut aygıt mikrofonlara veya kameraya eriştiğinde kullanıcılarını uyarmak için kısa görsel bir bildirim göstermesi. Bu görsel ihtarlar, Menü Çubuğunda mikrofon kullanılırken turuncu bir nokta yahut kamera kullanılırken yeşil bir nokta olarak görünüyor.

Aslında sorun yeni de sayılmaz. Geçtiğimiz yıl macOS Monterrey’in piyasaya sürülmesinden sonra, Zoom kullanıcıları sorunu fark ettiler ve kaygılarını lisana getirmek için Zoom Community dayanak sayfasına gittiler. Bu, Zoom’u Aralık ayının sonunda yanılgıyı gidermek için tasarlanmış bir güncelleme yayınlamaya teşvik etti.

Güncellemenin sürüm notları, Zoom sürüm 5.9.1‘in (3506) “macOS Monterey’de bir toplantıda değilken mikrofon ışık göstergesinin tetiklenmesiyle ilgili bir sorunu çözdüğünü” söylerken, görünüşe nazaran birtakım kullanıcılar güncelleme sonrasında hala bir fark görmüş değil.

Her zamankinden daha fazla insan meskenden çalışırken, birçok kullanıcı bir sonraki aramalarına hazır olabilmek için Zoom’u açık bırakıyor. Fakat, bu sorun büsbütün çözülene kadar, muhtemelen en güzeli uygulamayı bir aramadan evvel açıp çabucak sonra kapatmak olacaktır…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu