İnternet

Röportaj: AppsFlyer Privacy Cloud nedir? Intel ile iş birliğinin avantajları neler?

Global ilişkilendirme tahlilleri sunan AppsFlyer, yeni eseri AppsFlyer Privacy Cloud için Intel ile değerli bir iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında, AppsFlyer Privacy Cloud’un yüksek performanslı gelişmiş homomorfik şifreleme (HE) uygulamaları için gerekli olan hesaplamaları hızlandırmak emeliyle Intel’in 3. Jenerasyon Ölçeklenebilir Intel Xeon platformunun kriptografik hızlandırma özelliğinden yararlanacak.

AppsFlyer Privacy Cloud hakkında daha fazla bilgi almak ve Intel ile iş birliğinin yararlarını daha âlâ anlamak için AppsFlyer Türkiye ve Orta Doğu Satış Müdürü Ece İnanç’a çeşitli sorular yönelttik.

AppsFlyer Privacy Cloud nedir? Son kullanıcıya sunduğu avantajlar nelerdir?

AppsFlyer Privacy Cloud, kullanıcı kapalılığını muhafazaya devam ederken şirketlerin iş birliği yapmasına ve bilgi alışverişinde bulunmasına imkan tanıyan bir data temizleme odasıdır.

Tüketiciler, markalarla etkileşime girerken bilindiği üzere web’deki çerezler yahut taşınabilir aygıtlardaki tanımlayıcılar üzere kullanıcı seviyesindeki datalara erişimin imkan sağladığı uygulama içi şahsileştirilmiş, alakalı içerik görmek üzere muhakkak bir kullanıcı tecrübesi seviyesine alıştı. Lakin, sadece bu içgörüler üzerine inşa edildiği için kullanıcı seviyesinde dataların basitçe transferi, bugün var olan kapalılık problemini yarattı. Tüketiciler, datalarının nasıl paylaşıldığını (haklı olarak) bilmek istiyor ve yeni zımnilik düzenlemeleri bu değişikliği yansıtıyor.

AppsFlyer Privacy Cloud ile tüketiciler, datalarının nasıl kullanıldığına ait rastgele bir saklılık telaşı duymadan markalardan bekledikleri büyük pahası ve tecrübesi elde etmeye devam edebilirler.

AppsFlyer Privacy Cloud’un dikkat çeken yanlarından bahseder misiniz? Rakiplere kıyasla hangi hususlarda öne çıkıyor?

AppsFlyer Privacy Cloud, müşterilerimizin ve ortaklarımızın, işlerini büyütmek için muhtaçlık duydukları yanlışsız bilgileri almaya devam ederken çeşitli zımnilik düzenlemelerine ve yönergelerine ayak uydurmasına ve bunlara uymasına imkan tanır.

Öteki mevcut bilgi pak odalarının makul sınırlamaları vardır. Örneğin, Google, Facebook ve Amazon üzere internet üzerinden sağlanan içerik ve hizmetlere erişimi denetleyen ortamlar bilgi temizleme odaları, kanallar ortası erişime sahip değildir, yani birinci taraf dataları çoğunlukla kendi data kümeleriyle paylaşılır. Öteki bağımsız bilgi pak oda tahlilleriyle bunlar, birinci taraf bilgi detay seviyesi ile hudutlu olabilirler, küçük ortak ekosistemlere sahip olabilirler, bilgi alımı için CDP’ler ve bulut depolama üzere üçüncü taraf altyapılarına güvenebilirler ve/veya daha az karmaşık ölçüm ve data sürece araçlarına sahip olabilirler.

AppsFlyer Privacy Cloud, kanallar ortasıdır ve gerçek vakitli olarak kaynakta (DSP’ler, uygulama içi SDK) alınan dönüşüm bilgilerini sağlar, sınıfının en güzeli analitik özellikleri sunar, AppsFlyer’ın entegre iş ortaklarının güçlü ekosistemine erişime imkan verir, sınıfının en güzeli toplu raporlama sunar ve hem iş için kullanıma hem de pazarlama bölümünün kullanımına uygundur.

Bunun bir kesimi olarak, Homomorfik Şifreleme (HE) ve Özel Küme Kesişimi (PSI) üzere uzun vadeli kapalılığı koruyan kriptografik tahliller üzerinde çalışmak için Intel ile uzun vadeli bir iş birliğine girdik.

Intel ile iş birliğiniz güzel olsun. Bu iş birliği neleri kapsıyor? AppsFlyer Privacy Cloud’a tesiri nasıl olacak?

Intel ile iş birliğimiz, yalnızca şirketin donanımını kullanmak üzerine değil, Intel’in donanım tahlilinin üzerindeki tam PSI/HE kümesine dayalıdır ve kapalılığı koruyan kriptografik tahliller geliştirmemize ve bunları ilerletmemize imkan tanır.

AppsFlyer’da, bilgilerimizin ölçeğiyle (günde 120 milyar olay), bu şifreleme tahlillerini çalıştırmak için gereken ölçüm ölçüsünün gerçekçi olmadığını biliyorduk. Fakat kapalılığı koruyan kriptografik teknolojiler konusundaki inovasyon vizyonunu da bizimle paylaşan Intel üzere güçlü bir önderle paydaşlık kurarak, ekosistem için daha süratli bir biçimde ölçeklenebilir bir tahlil geliştirebileceğimize inanıyoruz.

Bu tahliller, tüm taraflara hassas dataların şifrelenmeden buluta girmediği “sıfır itimat teknolojileri” kullanma seçeneği sunacağı için AppsFlyer Privacy Cloud’u daha bütünsel hale getirecek.

3. Jenerasyon Ölçeklenebilir Intel Xeon platformundaki ‘kriptografik hızlandırma’ özelliğinin kullanıcılara tesiri nasıl olacak? Kullanıcılar hangi süreçlerde bu hızlanmanın avantajlarını hissedecek?

Bahsettiğimiz üzere, AppsFlyer Privacy Cloud için kriptografik teknolojiler geliştirmek üzere Intel ile birlikte çalışarak sıfır itimat yaklaşımıyla bir güvenlik ortamına geçebileceğiz. Bunun son kullanıcıyı nasıl etkileyeceğine bir örnek olarak, bir kafe aramak kadar kolay bir şeyi ele alalım. Bu hareket, kafein hasretinizi gidermenize yardımcı olurken üçüncü taraflara, arama yaparken nerede bulunduğunuz, hangi sonuçlarla ilgilendiğiniz ve daha fazlası üzere çok büyük ölçüde bilgiyi ortaya çıkarır.

Bu kurgusal kafe aramasında homomorfik şifreleme uygulansaydı, bu bilgilerin hiçbiri Google üzere rastgele bir üçüncü taraf yahut hizmet sağlayıcı tarafından görülemezdi. Ayrıyeten kafe nerede, nasıl gidilir üzere sonuçlarla size ne yanıt verildiğini de göremezlerdi.

Homomorfik şifreleme (HE) nedir? Avantajları nelerdir?

Homomorfik şifreleme, kimseye ifşa etmeden şifrelenmiş olan dataları tahlil etmeyi yahut değiştirmeyi mümkün kılar. Bu nedenle, kişinin mahremiyetinin çok kıymetli olduğu hassas şahsî bilgilerin kullanıldığı alanlarda büyük bir potansiyele sahiptir. Bu durumlarda, homomorfik şifreleme, gerçek bilgilerin hassas detaylarını koruyabilir, lakin yeniden de tahlil edilmesine ve işlenmesine müsaade verir.

Homomorfik şifrelemenin bir diğer avantajı, günümüzde kullanılan öbür şifreleme modellerinden farklı olarak, kuantum bilgisayarlar tarafından kırılmaya karşı inançlı olmasıdır. Öbür şifreleme biçimleri üzere, homomorfik şifreleme de bilgileri şifrelemek için ortak bir anahtar kullanır. Fakat, öteki şifreleme biçimlerinden farklı olarak, datalar şifrelenirken misyonların gerçekleştirilmesine müsaade vermek için cebirsel bir sistem kullanır. Akabinde, misyonlar ve sürece tamamlandıktan sonra sadece eşleşen özel anahtara sahip kişi şifrelenmemiş datalara erişebilir. Bu da birisi tarafından kullanıldığında dahi bilgilerin inançlı ve özel olmasını ve kalmasını sağlar.

AppsFlyer’ın gelecek planları nedir? Amaçlarınızdan ve yeni projelerinizden bahseder misiniz?

AppsFlyer’da her vakit birincil odak noktamız, büyümek, olağanüstü müşteri tecrübeleri sunmak ve saklılığı korumak için muhtaçlık duydukları teknolojiyle müşterilerimize en uygun biçimde nasıl dayanak olabileceğimizdir. Bu nedenle, eser ve hizmetlerimizin müşterilerimizin gelişen muhtaçlık ve beklentilerini karşılamasını sağlamaya devam edeceğiz.

Bilhassa Türkiye pazarı için Türk şirketler mobilde varlıklarını geliştirmeye devam ederken, biz de özel satış ve müşteri başarısı gruplarımızı büyütmeye devam edeceğiz. Türkiye’de son birkaç yılda birtakım etkileyici taşınabilir muvaffakiyet hikayeleri gördük. Getir’in Avrupa’ya yayılması ve süratle gelişen oyun sanayisi bunlardan yalnızca ikisi. Bunun devam etmesini bekliyoruz ve geleceğin Türk işletmeleri için neler getireceğini görmekten heyecan duyuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu