Teknoloji

Çin, Musk’ın Starlink Uydularının Uzayda Yarattığı Tehlikeyi Şikayet Etti!

Çin uzay ajansı, yörüngedeki uzay istasyonunun Elon Musk’ın SpaceX’i tarafından işletilen uyduların çarpmasını önlemek için bu yıl iki kez kaçış manevrası yapmak zorunda kaldığını açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) Dış Uzayın Barışçıl Kullanımı Komitesi’ne sunulan bir raporda Çinli yetkililer, Starlink uydularının “Çin Uzay İstasyonu’ndaki astronotların hayatı ve sıhhati için tehlike oluşturduğunu” söyledi ve kuruluşu ABD’ye yörüngedeki sorumluluklarını hatırlatmaya çağırdı.

Starlink, SpaceX tarafından Dünya’nın en uzak bölgelerine kapsama alanı sağlamak için fırlatılan bir internet uyduları serisi ve ağı olarak tanımlanabilir. Şirket, 2019’da birinci uydu kümesini fırlatmasından bu yana, filosunu yaklaşık 1.900 uyduya çıkardı ve yakın gelecekte binlercesini daha fırlatmayı planlıyor.

1967’de imzalanan BM Dış Uzay Antlaşması’na nazaran, ülkeler özel şirketlerin dünya dışı faaliyetlerinden sorumlu tutuluyor ve bu nedenle Çin, Starlink uydularını içeren son olaylardan sonra ABD’yi uzayın sorumlu kullanımı konusundaki taahhüdünü yenilemeye çağırıyor.

Çarpışma tehlikelerinin birincisinin, “Starlink-1095 uydusu ile Çin Uzay İstasyonu ortasında yakın bir müsabakanın gerçekleştiği” 1 Temmuz 2021’de gerçekleştiği söyleniyor. Çin’in raporuna nazaran, uzay istasyonu iki uzay aracı ortasında muhtemel bir çarpışmayı önlemek için bir kaçış hareketi yapmak zorunda kaldı.

  • Starlink Tam Olarak Nedir; Türkiye’ye de Gelir mi?

Misal bir olayın 21 Ekim’de “Starlink-2305 uydusunun Çin Uzay İstasyonu ile yakın bir müsabakası” gerçekleştiğinde yaşandığı söyleniyor. BM’ye sunulan evrakta Çin, uyduların öngörülemeyen hareketlerinin çarpışma riski oluşturduğunu ve bu nedenle araçtan kaçış manevralarının yörüngedeki astronotların güvenliğini ve ömürlerini sağlamak için yapıldığını açıklıyor.

SpaceX şimdi bu suçlamalar hakkında bir yorum yapmış olmasa da, alçak Dünya yörüngesinin çok kalabalık olması sorunu son yıllarda kıymetli bir tartışma konusu haline geldi. Örneğin, bu yılın Mart ayında, Memleketler arası Uzay İstasyonuna (ISS) bağlı bir robotik kol, bir kesim uzay çöpü nedeniyle hasar alırken, iki NASA astronotu, uzay enkazı nedeniyle geçtiğimiz ay bir uzay yürüyüşünü iptal etmek zorunda kaldı.

Bu irtifa aralığındaki cisimlerin birikmesi, ülkeler ortasında giderek daha fazla gerginliğe yol açıyor. Örneğin kısa bir mühlet evvel Rusya, bir uyduyu patlatarak UUİ’daki astronotları ve kozmonotları sığınmaya zorlayan enkaz ürettiği için tenkitler aldı. Elon Musk ve SpaceX, şirketin fırlatmayı planladığı çok sayıda uydu ve bunların astronomi üzerindeki tesiri nedeniyle de kınandı ve bu son olayların uzaydaki çok kalabalıklaşma konusundaki kaygıları hafifletmeyeceği rahatlıkla söylenebilir…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu