İnternetTeknolojiYapay Zeka

Meta, sosyal VR alanı Horizon Worlds’ü yayınladı

Meta, özel test modunda bir yıldan fazla bir süre sonra sosyal sanal gerçeklik alanı Horizon Worlds’ü piyasaya sürdü.

Bu, Facebook’un kendisini Meta olarak yeniden adlandırmasından ve bağlantılı dijital dünyaların “metaversini inşa etme” planlarını duyurmasından bu yana bu tür ilk büyük sürümdür.

Uygulama, kullanıcıların, Roblox veya diğer içerik oluşturucu odaklı uygulamalara benzer şekilde, Meta’nın temel oyununun üzerine kendi mini oyunlarını ve etkinliklerini oluşturmalarına olanak tanır.

İçerik oluşturucuların doğrudan kendi dünyalarından para kazanmalarının bir yolu yoktur.

Bunun yerine Meta, yarışmaları kazanan topluluk yaratıcılarını ödüllendirmek için bir “yaratıcı fonuna” 10 milyon dolar (7,6 milyon £) koydu. Bu, içerik oluşturucuların oyunlarını uygulama içi para birimi karşılığında satabilecekleri Roblox gibi uygulamalardan farklıdır.

Ancak Horizon Worlds, Meta tarafından satılan Oculus Quest 2 başlığını kullanan oyuncular için ücretsizdir.

18 yaş ve üzerindeki herkes, Meta’nın işyeri odaklı toplantı sisteminde kullandığı stilin aynısı olan, bacaksız, yüzen bir VR avatarı oluşturabilir ve başlayabilir.

Meta yaptığı açıklamada, “Ufuk Dünyaları için vizyonumuz, sınıfının en iyisi sosyal dünya oluşturma araçlarıyla yaratıcı dostu bir VR alanını hayata geçirmektir” dedi. “Ve geçen yılı bu araçları geliştirmek ve içerik oluşturucu geri bildirimlerine dayanarak geliştirmekle geçirdik.”

Oluşturma araçları doğrudan sanal gerçeklik oyununun içine yerleştirilmiştir, böylece oyuncular herhangi bir ekstra indirme veya adım olmadan bunlara doğrudan erişebilir.

Oyuncular kendi dünyalarının etrafında uçabilir ve özel bir dijital ortam oluşturmak için “yapı taşları” olarak kullanmak üzere ağaçlar veya şekiller gibi öğeleri yerleştirebilir. Ardından, oyunun kurallarını belirlemek için oyuncunun etrafındaki dünyayı etkileyen önceden hazırlanmış kod parçacıkları olan “kodları” kullanabilirler.

Benzer fikirler, oyuncuların oynayacakları oyunlarla kendi “odalarını” oluşturmalarına olanak tanıyan Rec Room veya topluluğun avatar görünümleri ve sosyal ortamlar oluşturmasına olanak tanıyan VR Chat gibi diğer VR geliştiricileri tarafından zaten uygulandı.

Meta, yalnızca davetli beta sırasında biçimi almanın “zaten inşa edilmiş binlerce dünyaya” sahip olduğunu söylüyor.

Diğer birçok fikrin yanı sıra atış oyunları, nehir yolculukları, sihirli bir uçan süpürge dünyası ve platform oyunları içerir.

Horizon Worlds’ün ABD’de piyasaya sürülmesi, büyük başarı kazanan Aramızda’nın sanal gerçekliğe taşındığının duyurusunun ve hayranların favorisi Beat Saber için Lady Gaga genişleme paketinin Cuma günü sürpriz bir şekilde piyasaya sürülmesinden bir gün sonra geldi – her ikisi de Oyun Ödülleri’nde açıklandı Perşembe günü.

Aynı ödül töreninde, Meta’nın Oculus platformuna özel korku-aksiyon oyunu Resident Evil 4’ün VR versiyonu en iyi VR oyunu ödülünü aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu