İnternet

İnternetin Eski Hoş Günlerini Özleyenler İçin Çok Özel Bir Site…

Çağdaş vakitler, eski günleri özlemenize neden oluyor mu? İnternet tarayıcınızın her hareketinizi takip etmesinden evvelki eski hoş günleri mi özlüyorsunuz? Sebep ne olursa olsun, şayet “eski interneti” özlüyorsanız, bu haber sizi çok sevindirecek.

OldWeb.Today, classic.oldweb.today’in yeni sürümü olarak tanımlanabilir ve Internet Archive’in Wayback Machine’inde yaşayabileceğiniz eğlenceyi yeni Javascript araçlarıyla birkaç adım ileri taşıyor. Çağdaş tarayıcınızda sırf eski anlık web sitesi imajlarını oluşturmak yerine, tam tarayıcı emülasyonu sunuyor. Tarayıcıların kendilerini taklit etmediği için biraz aldatıcı olabilse de, bunun yerine anlık sanal makineleri kullanmayı tercih ediyor.

Bu sistem sayesinde Windows 98’de IE 5 kullanarak 1996’dan bir Apple.com anlık manzarasına ve hatta Mac OS 7’de NCSA Mosaic 2 kullanarak Microsoft.com’a göz atabilirsiniz.

Windows 98’de Netscape Navigator 4’ü kullanarak Microsoft.com’un 1996 tarihli bir anlık manzarasına göz atarken, Internet Explorer’ın faziletlerini öven iletiler alacaksınız. Bu iletiler ve 90’ların ortalarında Windows sistemlerine Internet Explorer‘ın evvelce yüklenmesi, 2001 yılında meşhur anti-tröst davasına ve dönüm noktası niteliğindeki karara yol açmıştı.

Bu retro seyahatine hakikaten dalmak istiyorsanız, 1995’ten evvel kurulmuş olan bu web sitelerinin listesine de göz atabilirsiniz. Bunların pek birden fazla için anlık manzaralar archive.org içerisinde bulunuyor, bu nedenle Bianca.com (ilk sohbet odası), Aliweb (ilk arama motoru) yahut MTV için sonuçlar alabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu