İnternet

Twitter’ın Test Ettiği Downvote (Beğenmeme) Özelliği İçin Yeni Dönem!

Twitter, “downvote” yani “beğenmeme” düğmesinin testini dünya genelinde muhakkak bir kullanıcı kümesine genişlettiğini duyurdu. Firma, geçtiğimiz Temmuz ayındaki birinci denemelerden “olumlu geri bildirim” aldığını söyledi.

Firma gönderdiği bir tweet üzerinde “ilgili bulmadığınız cevap cinsleri hakkında çok şey öğrendik ve bu testi web’de daha fazla genişletiyoruz. Yakında iOS ve Android üzerinde daha fazla [kullanıcı], karşılık downvote seçeneğini kullanma imkanına sahip olacak” dedi.

Twitter, daha evvel de olduğu üzere, bir cevabın aldığı olumsuz oyların (downvote) sayısının herkes tarafından görülemeyeceğini ve kullanıcıların olumsuz oylarının sadece kendilerine görüneceğini söylüyor. Toplumsal medya devi, birinci testlerde downvote için farklı versiyonlar sundu. Birtakım kullanıcılar olumlu oy (upvote) ve olumsuz oy (downvote) düğmeleri görürken, öbürleri sadece kalp/beğen seçeneğinin yanında bir olumsuz oy düğmesi gördü. Üçüncü versiyonda ise test kullanıcılarına bu seçenekler yerine üst ve aşağı bakan başparmakların olduğu düğmeler gösterildi. Twitter, dünya genelindeki yeni testlerin tıpkı seçenekleri sunup sunmayacağını belirtmedi.

Twitter, test kullanıcılarının çoğunluğunun “” söyledi. 

Twitter’ın birinci olumsuz oy deneyine verdiği bir tweet cevabında belirttiği üzere Reddit, 2005’deki başlangıcından beri olumsuz oyları kullanıyor. Facebook da 2018’de misal bir test yaptı, lakin bu özellik kalıcı olmadı. Instagram ise hizmetle alakalı olumsuz baskının bir kısmını ortadan kaldırmanın bir yolu olarak kullanıcıların beğenileri gizlemesine müsaade veriyor.

Beğenmeler, beğenmemeler, olumsuz oylar ve reaksiyon emojileri, toplumsal medya eleştirmenleri tarafından çoklukla konuşmaları güzelleştirebilecek yahut daha toksik hale getirebilecek özellikler olarak belirtiyor. Twitter’ın söylediğine nazaran denemeler şu ana kadar olumlu geçti. Twitter Safety, “Downvote testine katılan şahıslar, bunun Twitter’daki konuşmaların kalitesini artırdığı konusunda hemfikir” diyor ve ekliyor: “Daha fazlasının kullanımına sunuldukça diğerlerinin nasıl düşündüğünü görmekten heyecan duyuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu