Oyun

PlayStation yaratıcısından Metaverse hakkında şaşırtan açıklama!

Sony ve PlayStation denince akla gelen birinci isimlerden biri olan Ken Kutaragi, PlayStation 4’ün piyasaya sürülmesinden kısa bir müddet evvel Sony’deki misyonundan resmen istifa etmişti. O devirden beri oyun ve teknoloji piyasasında çok da etkin bir rol almadan danışmanlık hizmeti veren Kutaragi, son devirlerin en tanınan hususlarından biri olan Metaverse hakkında bir açıklama yaptı ve sanal gerçekliği bu basamakta hayli anlamsız bulduğunu itiraf etti.

Ken Kutaragi, Metaverse’e sıcak bakmıyor

1950 doğumlu Ken Kutaragi, epeyce uzunca bir süreliği Sony Interactive Entertainment’ın liderliğini ve CEO’luk vazifesini üstlendi. ‘PlayStation’ın Babası’ olarak da nitelendirilen Kutaragi, ortalarında birinci PlayStation, PS2, PSP ve PlayStation 3‘ün de bulunduğu birçok konsolun üretim evresinde şahsen vazife aldı. Çok fazla bilinmiyor olsa da Kutaragi, birebir vakitte Nintendo’nun ünlü konsolu SNES’in ses işleyicisinin de tasarımcısıydı.

Kutaragi, her ne kadar uzunca bir müddettir teknoloji dünyasında faal olarak rol almasa da çeşitli firmalara danışmanlık hizmeti vermeyi sürdürüyor. Son olarak Bloomberg ile bir röportaj gerçekleştiren Kutaragi, gerçek dünyada kalmanın kıymetli olduğunu ve Metaverse üzere her şeyi yarı-gerçek yapmak üzerine yapmak üzerine kurgulanmış bir şeyin emelini algılayamadığını söyledi.

Kutaragi, insanların gerçek benlikleri yerine afilli bir avatar olmayı tercih etmelerini garipsediğini ve bunun anonim iletilerin gönderildiği bir web sitesinde bulunmaktan pek de bir farkı olmadığını tez etti. Son olarak PSVR2 ve Quest 2 gibisi sanal gerçeklik setleri üzerine de konuşan Kutaragi, bu tıp donanımların insanları gerçek dünyadan izole ettiğini ve bunu da kabul etmediğini açıkladı. PlayStation’ın babası, VR gözlükleri tek sözle ‘sıkıcı’ bulduğunu açıkladı.

Pekala sizler Kutaragi’nin açıklamalarıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu